Daha İyi Performans İçin Windows 7'yi En İyi Duruma Getirme

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Daha iyi performans için Windows 7'yi iyileştirme
  Bilgisayarlar yeniyken ne kadar hızlı veya şık olursa olsun, zamanla hepsi yavaşlıyor. Geçen sene satın aldığınız en son model bilgisayar, üzerine bir düzine program kurduktan, casus yazılımdan ve virüsten koruma programları yükledikten ve Internet'ten sayılamayacak kadar çok gereksiz içerik indirdikten sonra o kadar da müthiş gelmemeye başlıyor. Yavaşlama o kadar ağır gerçekleşebilir ki farkında bile olmayabilirsiniz, ta ki bir gün, bir programı veya dosyayı açmaya çalışıp "Ne oldu benim zavallı bilgisayarıma?" diye sormaya başlayıncaya kadar.

  Nedeni ne olursa olsun donanımınızı yükseltmeye gerek olmadan Windows'u hızlandırmaya ve bilgisayarınızı daha iyi çalışır hale getirmeye yardımcı olacak bir sürü yol var. Daha hızlı performans amacıyla Windows 7'yi iyileştirmek için bazı ipuçları.

  Performans sorun gidericisini deneyin

  Deneyebileceğiniz ilk şey, sorunları otomatik olarak bulup giderebilen Performans sorun gidericisidir. Performans sorun gidericisi, o anda bilgisayara kaç kişinin bağlı olduğu ve aynı anda birden çok program çalışıp çalışmadığı gibi bilgisayarınızın performansını yavaşlatabilen sorunları denetler.

  Performans sorun gidericisini açmak için Başlat düğmesini ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna sorun giderici yazın ve Sorun giderme öğesini tıklatın. Sistem ve Güvenlik altında, Performans sorunlarını denetle'yi tıklatın.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Pek çok bilgisayar üreticisi yeni bilgisayarlara sipariş vermediğiniz ve istemeyebileceğiniz yeni programlar yüklüyor. Bunlar arasında yazılım şirketlerinin deneyip kullanışlı bulacağınızı, sonra da tam sürüme veya daha yeni sürüme yükseltmek için ücret ödeyeceğinizi umduğu programların deneme sürümleri ve sınırlı sürümleri var. Bunları istemediğinize karar verirseniz, yazılımı bilgisayarınızda tutmak bilgisayarınızı, değerli bellek alanı, disk alanı ve işlem gücü kullanarak yavaşlatabilir.

  Kullanmayı planlamadığınız programları kaldırmak iyi bir fikirdir. Bunlara hem üreticinin yüklediği hem de kendi yüklediğiniz ancak artık istemediğiniz yazılımlar dahildir; özellikle bilgisayarınızın donanımını ve yazılımı yönetmek ve ince ayarını yapmak için kullanılan yardımcı programlar. Virüs tarayıcı, disk temizleyici ve yedekleme aracı gibi yardımcı programlar otomatik olarak başlangıçta çalıştırılır, arka planda göremeyeceğiniz şekilde sessizce çalışmaya devam ederler. Çoğu kimsenin bunların çalıştığından bile haberi yoktur.

  Bilgisayarınız eski olsa bile içinde üreticinin yüklediği, hiç farketmediğiniz veya artık unuttuğunuz programlar olabilir. Bunları kaldırmak ve karmaşa ve sistem kaynakları kaybından kurtulmak için hiçbir zaman geç değildir. Belki de yazılımı bir gün kullanacağınızı düşündünüz, ancak hiç kullanmadınız. Kaldırın ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışıp çalışmadığına bakın.

  Yönergeler için http://www.turkeyarena.net/turkeyarena/windows-7/41149-win7-program-kaldirma-veya-degistirme.html
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Pek çok program Windows başladığında otomatik olarak başlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yazılım üreticileri genellikle programlarını, programların çalıştığını göremeyeceğiniz arka planda açılacak, bu yüzden simgelerini tıklattığınızda hemen açılacak şekilde ayarlar. Bu ayarlama, çok kullandığınız programlar için işe yarar, ancak ender olarak kullandığınız; hatta hiç kullanmadığınız programlarda, değerli bellek alanını boşa harcar ve Windows'un yüklenmeyi tamamlama süresini uzatır.

  Bir programın başlangıçta çalışıp çalışmayacağına kendiniz karar verin.
  Ama başlangıçta hangi programların otomatik çalıştığını nereden bilebilirim? Bazen bu hemen anlaşılır çünkü program, çalıştığını görebileceğiniz şekilde görev çubuğundakiuyarı alanına bir simge ekler. Otomatik olarak başlamasını istemediğiniz herhangi bir programın çalışıp çalışmadığını görmek için buraya bakın. Programın adını görmek için farenizi simgesinin üzerine getirin. Herhangi bir simgeyi kaçırmamak için Gizli simgeleri göster düğmesini tıklattığınızdan emin olun.

  [​IMG]
  Bildirim alanındaki Gizli simgeleri göster düğmesi

  Uyarı alanını denetledikten sonra, yine de başlangıçta otomatik çalıştırılan bazı programları kaçırmış olabilirsiniz. AutoRuns for Windows, Microsoft web sitesinden ücretsiz yükleyebileceğiniz bir araçtır ve Windows'u başlattığınızda çalıştırılan tüm programları ve işlemleri gösterir. Windows başlatıldığında bir programın otomatik olarak çalışmasını durdurmak için, AutoRuns for Windows'u açın ve durdurmak istediğiniz programın yanındaki onay kutusunun işaretini kaldırın. AutoRuns for Windows ileri kullanıcılar için tasarlanmıştır.

  Not : Bazıları başlangıçta hangi programların çalıştırıldığını Sistem Yapılandırması aracını kullanarak yönetmeyi tercih eder. Daha fazla bilgi için bkz. Sistem Yapılandırması'nı başlatma.
   
 4. EmRe Well-Known Member

  Parçalanma, sabit diskinizin bilgisayarınızı yavaşlatabilecek fazladan işlem yapmasına yol açar. Disk Birleştiricisi, sabit diskinizin daha etkin çalışabilmesi için parçalanmış verileri yeniden düzenler. Disk Birleştiricisi bir zamanlamaya göre çalışır, ancak sabit diskinizi elle de birleştirebilirsiniz.

  Daha fazla bilgi için http://www.turkeyarena.net/turkeyar...rddiski-birlestirerek-performans-artirma.html

  Sabit diskinizi temizleyin

  Sabit diskinizdeki gereksiz dosyalar disk alanı kaplar ve bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Disk Temizleme geçici dosyaları siler, Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltır ve artık gerekmeyen çeşitli sistem dosyaları ile diğer öğeleri kaldırır. Bunun nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı yönergeler için bkz. Disk Temizleme'yi kullanarak dosyaları silme.
   
 5. EmRe Well-Known Member

  Bazen bilgisayar kullanma davranışlarınızı değiştirmenin bilgisayarınızın performansında büyük etkisi olur. Aynı anda sekiz programı ve bir düzine tarayıcı penceresini açık tutarken bir yandan da arkadaşlarınızla sohbet eden bir bilgisayar kullanıcısıysanız, bilgisayarınızın ağırlaşmasına şaşırmayın. Bir sürü e‑posta iletisini açık tutmak da fazla miktarda bellek kullanılmasına neden olabilir.

  Bilgisayarınızın yavaşladığını görüyorsanız, kendi kendinize bu kadar programı ve pencereyi aynı anda açık tutmaya gerçekten gerek var mı diye sorun. E‑posta iletilerini yanıtlamayı unutmamak için, tümünü açık tutmaktan daha iyi bir yol bulun.

  Yalnızca tek bir virüsten koruma programı çalıştırdığınızdan emin olun. Birden fazla sayıda virüsten koruma programı çalıştırmak da bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Neyse ki, birden fazla virüsten koruma programı çalıştırdığınızda İşlem Merkezi sizi bilgilendirir ve sorunu gidermenize yardımcı olabilir.

  Daha fazla bilgi için bkz. İşlem Merkezi nedir?
   
 6. EmRe Well-Known Member

  Windows yavaş çalışıyorsa, görsel efektlerinden bazılarını devre dışı bırakarak hızlandırabilirsiniz. İş sonunda görünüm ile performans arasında tercih yapmaya gelir. Windows'un daha hızlı çalışmasını mı daha hoş görünmesini mi istersiniz? Bilgisayarınız yeterince hızlıysa, bu tercihi yapmak zorunda kalmazsınız, ancak bilgisayarınız Windows 7 için ancak yetecek kadar hızlıysa, görsel ve işitsel tantanayı azaltmak faydalı olabilir.

  Hangi görsel efektleri kapatacağınıza tek tek karar verebilir veya Windows'un bunları sizin yerinize seçmesine izin verebilirsiniz. Saydam cam görünümü, menülerin açılıp kapanma şekli ve gölgelerin gösterilip gösterilmemesi gibi denetleyebileceğiniz 20 görsel efekt vardır.

  Tüm görsel efektleri en iyi performansa göre ayarlamak için:
  1. Performans Bilgileri ve Araçları'nı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna Performans Bilgileri ve Araçları yazın ve sonuç listesinde Performans Bilgileri ve Araçları'nı tıklatın.
  2. Görsel efektleri ayarla'yı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  3. Görsel Efektler sekmesini, En iyi performans için ayarla'yı ve ardından Tamam'ı tıklatın. (Daha mütevazi bir seçenek için Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin'i seçin.)
   
 7. EmRe Well-Known Member

  Bu ipucu basittir. Bilgisayarınızı; özellikle sık kullanıyorsanız, haftada en az bir kez yeniden başlatın. Bilgisayarı yeniden başlatmak, belleğini temizlemenin ve çalışmaya başlamış başıboş işlem ve hizmetlerin kapatılmasını sağlamanın iyi bir yoludur.

  Yeniden başlatmak, bilgisayarınızda çalışan tüm yazılımları kapatır. Yalnızca görev çubuğunda çalıştığını gördüğünüz programlar değil, çeşitli programlarca başlatılmış ve hiç durmamış düzinelerce hizmet de buna dahildir. Yeniden başlatmak, nedeni tam olarak anlaşılmayan performans sorunlarını giderebilir.

  Açık tuttuğunuz program, e‑posta iletisi ve web sitesi sayısı yeniden başlatmayı gözünüzde büyütecek kadar çoksa, bu durum bilgisayarınızı yeniden başlatma zamanının geldiğine bir işarettir. Ne kadar çok şeyi ne kadar uzun süre açık tutarsanız, bilgisayarınızın yavaşlaması ve giderek belleğinin tükenmesi olasılığı o kadar büyüktür.
   
 8. EmRe Well-Known Member

  Bu yazı, bilgisayarınızı hızlandırmak için donanım satın alma rehberi değildir. Ancak Windows'un nasıl hızlandırılacağı konusundaki hiçbir tartışma, bilgisayarınıza daha fazla rasgele erişim belleği (RAM) eklemeye değinmeden tamamlanamaz.

  Windows 7 çalıştıran bir bilgisayar yavaşlamış gibiyse, genellikle bilgisayarın yeterince RAM'i olmadığındandır. Bu bilgisayarı hızlandırmanın en iyi yolu daha fazla RAM eklemektir.

  Windows 7 1 gigabayt (GB) RAM olan bir bilgisayarda çalışabilir, ancak 2 gigabayt (GB) ile daha iyi çalışır. En iyi performans için 3 GB veya daha yukarısına çıkarın.

  Başka bir seçenek de Windows ReadyBoost kullanarak bellek miktarını arttırmaktır. Bu özellik, bilgisayarınızı hızlandırmak için USB flash sürücüler gibi bazı çıkarılabilir medya aygıtlarındaki depolama alanını kullanmanızı sağlar. Bir USB bağlantı noktasına bir flash sürücü takmak, bilgisayarınızın kasasını açıp ana karta bellek modülleri takmaktan daha kolaydır. Daha fazla bilgi için bkz. Bilgisayarınızı hızlandırmak için depolama aygıtınızdaki belleği kullanma.
   
 9. EmRe Well-Known Member

  Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, bir virüs veya casus yazılımdan etkilenmiş olabilir. Bu durum, diğer sorunlar kadar yaygın değildir, ancak bazen hesaba katılması gerekir. Hemen endişeye kapılmadan önce, casus yazılım önleme ve virüsten koruma programları kullanarak bilgisayarınızı tarayın.

  Yaygın görülen bir virüs belirtisi bilgisayarın normal performansından çok daha yavaş çalışmasıdır. Diğer işaretler arasında bilgisayarınızda ortaya çıkan beklenmeyen iletiler, otomatik olarak başlayan programlar veya sabit diskinizin sürekli çalışma sesi çıkarması sayılabilir.

  Casus yazılım, genellikle bilginiz olmadan Internet'teki etkinliklerinizi izlemek için kurulan bir program türüdür. Windows Defender veya diğer casus yazılım önleme programları ile casus yazılım olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Bilgisayarınıza bir casus yazılımın bulaştığını nasıl anlarsınız.

  Virüsler ile başetmenin en iyi yolu bunları daha baştan önlemektir. Her zaman virüsten koruma yazılımı çalıştırın ve programı güncel tutun. Ancak bu tür önlemler alsanız bile, bilgisayarınız virüsten yine de etkilenebilir. Daha fazla bilgi için bkz. Bilgisayarımda virüs olduğunu nasıl anlarım?
   
 10. EmRe Well-Known Member

  Bu ipuçlarını denediğiniz halde bilgisayarınız hala çok yavaş ise, yeni bir bilgisayara veya bazı donanım yükseltmelerine; örneğin yeni bir sabit diske veya daha hızlı video kartına ihtiyacınız olabilir. Bilgisayarınızın hızını tahmin etmeye gerek yoktur, ancak Windows bilgisayarınızın hızını Windows Deneyimi Dizini adlı bir araç ile denetleyip derecelendirme yolu sağlar.

  Windows Deneyimi Dizini, bilgisayarınızı beş ana bileşene göre puanlandırıp bunların her birine bir numara, bunun yanında da genel bir taban puan verir. Bu taban puan en kötü performans gösteren bileşeninizin alt puanı kadardır.

  Temel puanlar şu an için 1 - 7,9 arasıdır. Bilgisayarınıza 2 veya 3'ten düşük puan verilirse, bilgisayarınız ile hangi işleri yaptığınıza bağlı olarak yeni bir bilgisayar almayı düşünmenin vakti gelmiş demektir.

  Daha fazla bilgi için bkz. Windows Deneyim Dizini nedir?
   
 11. EmRe Well-Known Member

Sayfayı Paylaş