D Vitamininin Faydaları, Yararları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  D Vitamininin Faydaları
  Kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kalsiyum ve fosforun emilimi için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonlarin düzenlenmesinde görev alir.

  D vitamini eksikliği kemik ve kas güçsüzlügüne sebep olur.

  Bebeklerde ve çocuklarda D vitamini eksikliği; Bebekler ve 5 yaşaltı çocuklar için D vitamini oldukça önemlidir. Eksiklik durumunda vücut kalsiyumu kullanamaz ve raşitzm meydana gelir.

  Güçlü kemik yapısı için yaşlı insanların kalsiyum ile birlikte D vitamini almalarıda önerilmektedir.

  Menopoza bağlı osteoporozda kalça ve omurga kırıklarını engellemek için sadece kalsiyum almak yeterli değildir.turkeyarena.net Kalsiyumun emilimi için D vitamini de gereklidir. D vitamini kalsiyumun emilimini %65 oranında artırmaktadır.

  Oxford Üniversitesinde görevli profesör George Ebers gebelik sırasında ve çocuklukta D vitamini yetersizliğinin, kişinin küçük yaşta Multiple Skleroz hastalığına yakalanma ihtimalini artırabileceğini belirtmektedir.

  Multiple Skleroz (MS) hastalığı merkezi sinir sistemini etkileyerek beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonları üzerindeki kontrol yeteneğini bozmaktadır.

  Günlük D vitamini ihtiyacı yetişkinler için 400 IU dur.

  Antiasitler ve bazı kolesterol ilaçları D vitamini emilimini etkiler.

  Fazla D vitamini kullanımı bebeklerde zihinsel ve fiziksel geriliğe, çocuklarda boyun kısa kalma sonucuna sebep olabilir.

  Fazla D vitamini zehirlenmeye neden olabileceği için dr. gözetiminde kullanılmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş