Cushing Sendromu Nasıl Tedavi Edilir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 28 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Cushing Sendromu Nasıl Tedavi Edilir
  Cushing sendromu hastalığının tedavisinde ilk adım kortizolün çok fazla salgılanmasını önlemektir. Cushing sendromunun sebebi kullanılan ilaçlar ise bu ilaçlar kademeli olarak azaltılmaya başlanabilir. Ancak bu ilaçların doktor kontrolünde azaltılası gerekir, zira kendi başınıza ilaçları azaltır veya bırakırsanız tam tersine hastalığın artmasına sebep olabilirsiniz. Bunun yanında cughing sendromuna böbrek besindeki tümörler sebep oluyorsa bu tümör veya böbrek üstü bezleri ameliyat ile alınabilir. Cushing sendromu hastalıkları tedavi sonrasında yüzde 50 ila yüzde 90 oranında iyileşme görülür.

  İlaç Tedavisi
  Eğer belirtiler bir ilaç tedavisi olarak steroid hormonların alınması nedeniyle ortaya çıkıyorsa, tedavi bunların kullanımı durdurmayı veya dozajı azaltmayı içerir. Ancak bu türden bir ilaç tedavisini doktorunuza danışmadan kesmeyin. çünkü steroid tedavisinin aniden durdurulması, söz konusu olan hastalığı hızlandırabilir (astım veya steroidin önerildiği diğer hastalıklar).

  Doktorunuz steroid dozajında kademeli bir şekilde giden bir azaltmayı önerecektir. Bazı durumlarda ilk başta önerilen steroidin yerine başka bir ilaç kullanılabilir: Stereoid ilaç tedavisinin durdurulmasından bir yıl kadar sonra, yaralanma, enfeksiyon veya ameliyat gibi fiziki bir stres adrenal hormonun üretilmesinde tehlikeli bir yetersizliği ortaya çıkarabilir ve bu da acil tedaviyi gerektirebilir.

  Cerrahi Müdahale
  Cushing sendromu adrenal bezlerde, hipofiz bezlerinde veya karaciğerde bir tümörün sonucu olarak ortaya çıkıyorsa tümörün alınması veya hatta eğer adrenal bezlerde ise bezlerin hepsinin alınması en iyi tedavi şekli olabilir. Hipofiz bezlerindeki bir tümör için radyasyon tedavisi bir çözüm olabilir.

  Eğer tedavi sonucunda adrenal bezler vücudun gerektirdiği hormonları temin edemez hale geliyorsa, doktorunuz eksik hormonları karşılaması için ağızdan bazı ilaçların alınmasını önerecektir.
   


Sayfayı Paylaş