Cunda Adasına Nasıl Gidilir, Cunda Adası Ulaşım

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 5 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Cunda Adasına Nasıl Gidilir
  İstanbul Bursa Yolu Üzerinden Cunda'ya Nasıl Gidilir?
  İstanbul Bursa Balıkesir Edremit Ayvalık yol güzergahı yaklaşık 528 km'dir. Özel aracınızla gelmeyi tercih ediyorsanız İstanbul’dan 243.km (yaklaşık 2, 2,5 saat) sonra Bursa’ya, Bursa’dan 151 km. (yaklaşık 1,5 saat) sonra Balıkesir’e, Balıkesir’den 90 km. (yaklaşık 1 saat) sonra Edremit'e Edremit'e girmeden Burhaniye-Gömeç üzerinden Ayvalık'a, Ayvalık'tan 8 km sonra da Cunda adasına ulaşabilirsiniz.

  Bu güzergah diğerlerine göre biraz daha trafik akışı yoğun olan yoldur. Bu yolu tercih ederseniz konaklama, yemek ve alışveriş için daha fazla imkan ve seçenek bulabilirsiniz. Susurluk'ta yemek ve alışveriş için birçok tesis bulunmaktadır. Susurluk Ayranı ve Susurluk Tostu bu yörenin meşhurları arasındadır. Eğer bu güzergahı tercih ediyorsanız yemeden geçmeyin deriz. Ulusoy Alışveriş Tesisleri, Yörsan, Yasa Tesisleri de yine alışveriş ve yemek yeme imkanı bulabileceğiniz yerler arasında.

  Susurluktan yaklaşık yarım saat sonra Balıkesir sınırlarına girdiğimizde merkeze 8 km kala Balıkesir'in ünlü ve oksijeni bol mesire yeri olan Değirmen Boğazı'nda dinlenme ve piknik yapabilme imkanı bulabilirsiniz. Yine Değirmenboğazı civarlarında Boğaz Restoran ve Yücel Et Restoran et, ızgara çeşitlerinin yanı sıra kahvaltı çeşitlerini de bulabileceğiniz mekanlardan birkaçı.

  Bundan sonraki yolculuğunuzda, 2 dakika sonra, Balıkesir terminaliyle karşılaşacaksınız. Balıkesir Otogarı’ndan çıkan otobüslerinde takip ettiği, şehir merkezine girmeyen yolun sağından ayrılan, Edremit yolundan gidebileceğiniz gibi, direk yolu takip ederek de, diğer Edremit yoluna doğru ilerleyebilirsiniz. Eğer bu yolu takip edemeden direk yolu takip ettiğinizde 3-4 dakika ilerledikten sonra yolun solunda kalan Yay/ada Alışveriş Merkezine uğrayıp, yemek yeme ve alışveriş yapma imkanı bulabilirsiniz.

  Edremit’e direk döndüğünüzde 23.km sonra Gökçeyazı’ya, Gökçeyazı’dan hemen sonra da İvrindi’ye ulaşabilirsiniz. Balık sevenler için özellikle, İvrindi’den 2 km. sonra, yolun sağında bulunan Durmaz Alabalık Restoran'a uğramadan geçmeyin.

  İvrindi ve Havran arasında Gelin Deresi diye adlarından bölgede yol oldukça daralıp, virajlar artıyor. Özellikle bu yolda sürücünün dikkat etmesi önemli… Bu yolda çevre köylerinden gelen taze meyve-sebze, zeytin ve zeytinyağı alınabilecek pazarlarla karşılaşıyorsunuz. Havran’dan 8 km sonra Edremit’e ulaşılıyor.

  İstanbul Bandırma Üzerinden Feribotla Cunda'ya Nasıl Gidilir?
  İstanbul’dan Bandırma Feribotlarına binerek yaklaşık 1 saat 45 dakika sonra Bandırma'ya ulaşırsınız. Bandırma'dan özel aracınızla geliyorsanız Susurluk yolu üzerinden Balıkesir'e ulaşıyorsunuz Balıkesir'den Edremit'e hiç girmeden direkt Ayvalık'a geçin 8 km sonra da Cunda'ya ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa Bandırma feribotlarından indikten sonra Feribotların iniş saatine göre düzenlenmiş Ayvalık otobüslerine hiç beklemeden binerek direkt ulaşabilirsiniz.

  İstanbul Tekirdağ Çanakkale Yolu Üzerinden Cunda'ya Nasıl Gidilir?
  İstanbul'dan Tekirdağ Çanakkale Cunda Adası yaklaşık 496 kmdir. Özel arabayla gitmeyi tercih ediyorsanız; Tekirdağ-Çanakkale yolu trafiği daha az olmakla beraber, manzarası da güzel olan bir yol. İstanbul Kınalı arası otoyolunu kullananlar Tekirdağ'dan Keşan'a sonra da Gelibolu'ya ulaşacaksınız. Buradan Lapseki'ye veya Eceabat'tan Çanakkale'ye saat başı kalkan feribotlarla karşıya geçebilirsiniz.turkeyarena.net Buradan Ezine yolunu takip ederek Küçükkuyu'ya buradan da Edremit istikametine giderken Edremit'e uğramadan direkt Ayvalık yolundan devam ederseniz Ayvalıktan 8 km sonra Cunda sizi karşılıyor.

  Eğer yolculuğunu otobüsle yapacaksanız: Pamukkale, Uludağ, Kamil Koç, Akçay veya Metro Turizm'in seferleriyle Cunda'ya ulaşabilirsiniz.

  İzmir’den Cunda'ya Nasıl Gidilir?
  İzmir’den Cunda arası toplam 156 km yaklaşık 3 saattir. İzmir'den Akçay'a doğru yola çıktıktan 53 km. sonra Aliağa’ya ulaşıyorsunuz. Aliağa’dan 52 km. sonra Dikili'ye Dikili'den 53 km sonra Ayvalık'a.Ayvalık’tan 8km sonrada Cunda'ya ulaşabilirsiniz.

  Ankara’dan Cunda'ya Nasıl Gidilir?
  Karayolu ile ulaşmak isterseniz: Bursa Karayolunu tercih etmelidirler.Ayvalık ve Ankara arası 675 km. yaklaşık 5 saattir. Bursa’dan 151 km. sonra (yani 2 saate yakın), Balıkesir’e ulaşacaklardır.Balıkesir’den 90 km. sonra (yaklaşık 1 saat 15 dakika) Edremit'e, Edremit'ten 55 km sonrada Ayvalık tarafından Cunda'ya ulaşabilirsiniz.

  Demir Yolu ile ulaşmak isterseniz: Ankara’dan, Balıkesir Trenine binerek, (yaklaşık 9-10 saat arası) sonra Balıkesir Tren Garı'na ulaşacaksınız. Balıkesir şehir merkezinde indikten sonra hemen karşıdaki toplu taşıma merkezinden Balıkesir otogarına giden ve 15 dakikada bir kalkan otobüslere binip ,otogara ulaştıktan sonra, Ayvalık'a hemen hemen her saat başı otobüs bulmanız mümkündür. Otobüsle 3 saat sonra Cunda'ya ulaşabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş