Cunda Adası Gezilecek Yerler

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 9 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Cunda Adası Gezilecek Yerler
  Taksiyarhis (Aya Nikola) Kilisesi: Alibey Adası’nın merkezinde bulunan bu kilise 1873’te inşa edilmiş bir metropol kilisesi. Akmayan, işlemeli sarımsak taşlarıyla dikkati çeken Aşağı Çeşme sırasında bulunuyor. Tevrat ve İncil’den alınan dini konuların işlendiği fresklerle süslenmiş. Sahil kesiminde oturan Rumlar’ın geleneksel olarak uyguladıkları Bizans stilinde inşa edilmiş. İçerisinde bulunan çan, II. Dünya Savaşı yıllarında yerinden çıkarılarak halka haber vermesi için kullanılmış. Şu anda Bergama Müzesinde bulunan çanın, daha sonraları dünyanın en büyük çanı olduğu ortaya çıkmış.

  Tımarhane Adası-Taşlı Manastırı: Çamlık koyunun tam karşısında kocaman kayalık ve bu kayalığın dibinde küçük bir bina gibi görünen Tımarhane Adası, mucizeleri nedeniyle bu adı almış. Adaya içkinin dozunu fazla kaçıranların ve zincirleri ile bağlı giren akıl hastalarının akılları başına gelmiş olarak çıktıkları söyleniyor. Sarımsaklı’dan başlayıp Dalyan Boğazı’na kadar uzanan Tımarhane Adası’nın Yunanca adı Aya Pareskevi. Sakinliği ve temiz havası ile ilgi çeken Tımarhane Adası’nda kayalıkların dibinde bulunan, birkaç kemerli pencere yuvası ve koridoru bulunan bu küçük kilise ve manastır günümüzde ağıl olarak kullanılıyor. Bölgeye oldukça hakim olan manastırdan Cunda Adası, Tavuk Adası ve Çamlık Koyu’nun manzarasını seyretmek istiyorsanız burayı ziyaret etmeyi unutmayın.

  Ay Işığı Manastırı: Ayışığı Manastırı diye Türkçeleştirilen, Ali Bey Adası’nın kuzeyinde kalan Pateriça’daki manastıra, birinci ve ikinci köyü geçtikten sonra ulaşılıyor. Pateriça, 2. köyden yürüyüşle 45 dakika mesafede. Büyüleyici bir güzelliğe sahip Ayışığı Manastırı’nın kendine özgü yapısı, büyük ölçüde özelliklerini koruyabilmiş konumu ve çevresi görülmeye değer.
  Cunda’nın ilerisinde ıssız, sessiz bir yer Pateriça. Bu eski Rum köyünün kimi evleri restore edilmiş. Konaklamak ve yemek yemek için tek bir tesis var; Bıyıklı’nın Yeri. Köyün ‘pina’ denilen dev boyutlu midyelerinden yemeyi unutmayın. Meraklıysanız, denizin dibinde diklemesine duran bu dev midyelerden toplamak için dalabilirsiniz. Ayışığı Manastırı diye Türkçeleştirilen, Ali Bey Adası’nın kuzeyinde kalan Pateriça’daki manastır deniz kıyısında ve yıkık durumda.

  Pateriçe Köyü’ne ve Ayışığı Manastırı’na karadan gitmek için Cunda’ya varmadan sağa sapıp toprak yola girecek ve Güvercin Adası’nın karşısından geçeceksiniz. Manastıra ise yolun devamındaki terkedilmiş iki Rum köyü olan birinci ve ikinci köyü geçtikten sonra ulaşılıyor. Sonra da arabanızı bırakıp zeytin ağaçlarının arasındaki patikayı izleyip yürümeniz gerekiyor. Pateriça, 2. köyden yürüyüşle 45 dakika mesafede. Büyüleyici bir güzelliğe sahip Ayışığı Manastırı’nın kendine özgü yapısı, büyük ölçüde özelliklerini koruyabilmiş konumu ve çevresi görülmeye değer. Pateriça Köyü, günübirlik tekne turlarının da uğrak noktalarından biri.

  Aşıklar Tepesi - Agios Yannis Kilisesi: Eski yoldan (Köprüyü geçtikten sonra sağdaki yol) adaya gelirken adanın girişindeki soldaki, 3 denize de hakim bir tepe Aşıklar Tepesi. Tepede sizi dört duvarı kalmış, duvarları aşk mesajlarıyla dolu Agios Yannis Kilisesi karşılayacak. Bu tepenin müthiş bir manzarası var. Tüm yerleşim birimini, denizi, komşu adaları, adanın diğer tarafındaki villaları, kısacası neredeyse Cunda'nın her yerini görebilirsiniz.

  Koruyan Meryem (Leka) Manastırı: Ayvalık Dalyan Boğazı’ndan çıkışta körfeze giderken sol yakadaki zeytin ağaçlarının arasından görünen, boğaza hakim manzaralı, restore edilmiş manastır. Geleneksel manastır yapısının korunmuş olması, yapımında keşişlerin çalışmış olmasından kaynaklanıyor.

  Kızlar Manastırı: Tanrının kutsadığı yerlerden olan Pateriça Körfezi’nde bulunan andezitten oluşmuş Güvercin Adası’ndaki manastır, ortaçağdan bu yana günümüze kadar gelebilen bir yapı olarak büyük ilgi görmekte.

  Çamlı Manastır: Ada merkezinden yaya olarak ve Pateriça yolundaki Ekşi Çeşme'nin solundaki yol izlenerek yarım saatte varılabilir.

  Ayos Apostolos Manastırı: Adaya giderken köprüyü geçtiğinizde soldaki sahil yoluna saptığınızda 500 metre sonra sağ yukarıdaki küçük tepecikte bulunmakta.

  Tavuk Adası Manastırı: Alibey Adası'nın karşısındaki Tavuk Adası üzerinde inşa edilmiş.

  İlyas Peygamber Manastırı: Köprünün Ada'ya giriş yönünde 200 metre sonra deniz tarafında; temel kalıntılarından geriye çok az miktarı kalmış.
   


Sayfayı Paylaş