Cuma Namazı Müezzinliği Nasıl Yapılır

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Cuma Namazı Müezzinliği ve Tesbihatı Nasıl Yapılır

  Cuma Namazının Müezzinliği nasıl yapılır?

  1) Öncelikle Müezzin cuma namazının vaktinden yarım saat, kırk beş dakika kadar önce sela okur. Daha sonra namaz vaktine kadar beklenir ve bu esnada imam sohbet vermektedir. Müezzin ise yerinde hem sohbeti dinler, hemde ibadeti aksatacak bir durum olmaması için cami düzenini kontrol eder.

  2) Müezzin öğlen namazı vakti, dolayısı ile cuma namazının vakti gelince Cuma ezanını okur ve daha sonra ezan duasını yapar. Bu işlem normal bir ezan ve duasından hiç bir farkı yoktur. Daha sonra ise mikrofon ile veya mikrofonsuz ''Salati sünnetil Cum'a, Allahümme Salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed'' diye anons yapar.

  3) Daha sonra Cumanın dört rekatlık ilk sünneti kılınır ve sonra imamında sünneti bitirmesinin hemen ardından her cuma dinlemekte olduğumuz şu ayeti kerime okunur.

  İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhâllezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ(teslîmen). (Ahzab suresi 56. ayet)
  Meali: Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin. (Diyanet)

  Sonrasında ise ardından müezzin sesli olarak,''Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed'' diye salavat ı şerif getirir. Bu esnada ise imam hutbe vermek üzere minbere çıkmaktadır.

  4) İmam minbere çıktıktan sonra yerine oturur ve müezzin ayağa kalkarak sadece cami içerisinde ki cemaatin duyacağı şekilde ezan okur. Bu ezanın akabinde imam hutbe vermek için ayağa kalkar, bu esnada müezzin ise oturur.

  5) İmam hutbeyi bitince, müezzin ayağa kalkarak kamet getirir ve daha conra Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

  6) Cuma namazının Farzı bittikten sonra müezzin her farz namazın sonrasında okunmakta olan ''Allahümme entes selâmü" duası okunur.

  Allahümme entesselam ve minkesselam tebarekte ya zelcelali vel ikram.
  Ya Rabbi sen selamsın, selam da sendendir [bütün afetlerden sen korursun]. Yüceltilmeye ve saygıya layık olan sensin.

  7) Ardından kılınması gereken diğer namazlar kılınır (Cuma namazının dört rekat son sünneti, dört rekat Zuhri ahir namazı ve öğlen namazının iki rekat son sünneti). Sonra ise Müezzin her zaman yapılan namaz Tesbihatında ki gibi tesbihat ve dualara devam eder.

  Tesbihat: ''Sübhanallahi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm''

  Burada Ayetel Kürsi, içinden okunur ve ardından tesbihat yapılır; 33 Sübhanallah, 33 Elhamdü lillah, 33 Allahü ekber.

  Tesbihatın bitirilmesi ve dua.

  Müezzinlikte aynı imamlık gibi İslam dininde önemli görevlerden biridir. Yüce Mevlamız yapacağınız bu güzel görevi hakkınızda hayırlı eylesin.
   


Sayfayı Paylaş