Cuma Gününün Faziletleri

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 5 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Cuma Gününün Sünnetleri Faziletleri Hadisleri

  Cuma, müminlerin bayramıdır. Cuma günü yapılan ibadetlere iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da iki kat yazılır. Bilhassa Cuma gününü, günahlardan kaçarak ibadetle geçirmeye çalışmalıdır!

  Allahü teâlâ, Cuma gününü Müslümanlara mahsus kılmıştır. Cuma suresi sonundaki âyet-i kerimede mealen; (Ey iman etmekle şereflenen kullarım! Cuma günü, öğle ezanı okunduğu zaman, hutbe dinlemek ve Cuma namazı kılmak için camiye koşunuz. Alış verişi bırakınız! Cuma namazı ve hutbe, size, başka işlerinizden daha faydalıdır. Cuma namazını kıldıktan sonra, camiden çıkar, dünya işlerinizi yapmak için dağılabilirsiniz. Allahü teâlâdan rızk bekleyerek çalışırsınız. Allahü teâlâyı çok hatırlayınız ki, kurtulabilesiniz!) buyuruldu. Namazdan sonra, isteyen işine gider çalışır. İsteyen camide kalıp, namaz, Kur'an-ı kerim, dua ile meşgul olur. (Riyadun-nasıhin)

  Hz. Peygamber Aleyhisselam, "Güneşin doğduğu en hayırlı gün cumadır; Âdem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır; kıyamet de cuma günü kopacaktır" (Müslim, Cum'a, 18) sözüyle bu günün özelliğini dile getirmiştir. Allah'ın cennette cuma gününe tekabül eden ve "yevmü'l-mezîd" denilen günde kullarına kendisini ziyaret fırsatı vereceğini, bunun için onlara tecelli edeceğini bildirmiş (İbn Kayyim el-Cevziyye, I, 369-372, 408-410), başka bir hadiste de bu günde yapılan duaların kabul edileceği bir anın (icabet saati) bulunduğunu haber vermiştir.

  Cuma günü gerekli temizliği yaptıktan sonra camiye gidip hutbe dinleyen ve namazı kılan kimsenin o gün ile daha önceki cuma arasında işlemiş olduğu günahların affedileceği belirtilmiş (Buhârî, Cum‘a 6, 19; Müslim, Cum'a, 26), bu günü önemsemeden üç cuma namazını terkeden kimsenin kalbinin mühürleneceği bildirilmiştir (Ebû Dâvüd, Şalât, 204)

  Cuma gününün sünnetleri;

  1) Cuma günü yıkanmak ve güzel koku sürünmek sünnettir

.

  2) Cuma günü tırnak kesmek sağlığa sebeptir

.

  3) Cuma gününe perşembeden hazırlanmak sünnettir

.

  4) Cuma günü gusletmek günahların affına vesiledir

.

  5) Cuma günü ilim meclislerine gitmek faziletlidir

.

  6) Cuma günü sadaka vermek müstehaptır

.

  7) Cuma günü Cuma namazına kadarki zamanı ahiret işlerine ayırmak gerekmektedir

.

  8) Cuma günü Cuma namazından sonraya kadar yolculuk tavsiye edilmemiştir!

  9) Cuma günü kehf suresi okunmasının fazileti yüksektir

.

  10) Cuma günü duhan suresi okuyana cennette köşk ihsan edilir

.

  11) Cuma günü Yasin suresini okumak günahların affına vesiledir.

  12) Cuma günü tesbih namazının kılınması faziletlidir

.

  13) Cuma günü getirilen salâvatları Peygamber Efendimiz vesilesiz bizzat kendisi aldığını haber vermiştir.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Cuma günü için Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

  • Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenenden daha kötüsü yoktur. [Ramuz]

  • Cuma günü günah işlemeden geçerse, diğer günler de selametle geçer. [İ.Gazali]

  • Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler. [Deylemi]

  • Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir. [Taberani]

  • Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri. [Deylemi]

  • Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur. [Taberani]

  • Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur. [İbni Sünni]

  Böyle büyük mükafat verilebilmesi için, o kişinin, düzgün itikada sahip olması, kul hakkını, kazaya kalan farzlarını ödemesi ve haramlardan vazgeçmesi şarttır.

  • Cuma günü veya gecesi ölen mümin, şehid olur, kabir azabından kurtulur. [Ebu Nuaym]

  • Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur. [Tirmizi]

  • Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur. [Dare Kutni]

  • Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir. [İsfehani]

  • Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk verilir. [Taberani]

  • Cuma günü sabah namazından önce "Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh", okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur. [İbni Sünni]

  • Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.

  • Cuma gecesi iki rekat namaz kılıp, her rekatta bir Fatiha, bir Ayet-el Kürsi, 15 İhlas okuyup selam verdikten sonra bana bin salevat okuyan, beni rüyada görür.

  • Cumâ namazından sonra şu duâyı okumak müstehabdır: Allahümme yâ ganiyyü, yâ hamîdü, yâ mübdiü, yâ mu’îdü, yâ rahîmü, yâ vedûd. Eğninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke.

  Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, Mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allahım. Beni halâl ettiklerinle iktifâ ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsân ederek beni Senden başkasına muhtâc etme! demektir.

  Bu duâya devam edenleri Allahü teâlâ başkalarına muhtâc etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır.
   

Sayfayı Paylaş