Cuma Günü Fazileti

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 2 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Cumanın kısaca faziletine değinecek olursak;

  Cuma, müminlerin bayramıdır. Cuma günü yapılan ibadetlere iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da iki kat yazılır. Bilhassa Cuma gününü, günahlardan kaçarak ibadetle geçirmeye çalışmalıdır!

  Hz. Peygamber Aleyhisselam, "Güneşin doğduğu en hayırlı gün cumadır; Âdem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır; kıyamet de cuma günü kopacaktır" (Müslim, Cum'a, 18) sözüyle bu günün özelliğini dile getirmiştir. Allah'ın cennette cuma gününe tekabül eden ve "yevmü'l-mezîd" denilen günde kullarına kendisini ziyaret fırsatı vereceğini, bunun için onlara tecelli edeceğini bildirmiş (İbn Kayyim el-Cevziyye, I, 369-372, 408-410), başka bir hadiste de bu günde yapılan duaların kabul edileceği bir anın (icabet saati) bulunduğunu haber vermiştir.

  Cuma günü gerekli temizliği yaptıktan sonra camiye gidip hutbe dinleyen ve namazı kılan kimsenin o gün ile daha önceki cuma arasında işlemiş olduğu günahların affedileceği belirtilmiş (Buhârî, Cum‘a 6, 19; Müslim, Cum'a, 26), bu günü önemsemeden üç cuma namazını terkeden kimsenin kalbinin mühürleneceği bildirilmiştir (Ebû Dâvüd, Şalât, 204)

  Allahü teâlâ, Cuma gününü Müslümanlara mahsus kılmıştır. Cuma suresi sonundaki âyet-i kerimede mealen; (Ey iman etmekle şereflenen kullarım! Cuma günü, öğle ezanı okunduğu zaman, hutbe dinlemek ve Cuma namazı kılmak için camiye koşunuz. Alış verişi bırakınız! Cuma namazı ve hutbe, size, başka işlerinizden daha faydalıdır. Cuma namazını kıldıktan sonra, camiden çıkar, dünya işlerinizi yapmak için dağılabilirsiniz. Allahü teâlâdan rızk bekleyerek çalışırsınız. Allahü teâlâyı çok hatırlayınız ki, kurtulabilesiniz!) buyuruldu. Namazdan sonra, isteyen işine gider çalışır. İsteyen camide kalıp, namaz, Kur'an-ı kerim, dua ile meşgul olur. (Riyadun-nasıhin)

  Cumanın sünnetleri;

  1- Cuma günü yıkanmak ve güzel koku sürünmek sünnettir

.

  2- Cuma günü tırnak kesmek sağlığa sebeptir

.

  3- Cuma gününe perşembeden hazırlanmak sünnettir

.

  4- Cuma günü gusletmek günahların affına vesiledir

.

  5- Cuma günü ilim meclislerine gitmek faziletlidir

.

  6- Cuma günü sadaka vermek müstehaptır

.

  7- Cuma günü Cuma namazına kadarki zamanı ahiret işlerine ayırmak gerekmektedir

.

  8- Cuma günü Cuma namazından sonraya kadar yolculuk tavsiye edilmemiştir!

  9- Cuma günü kehf suresi okunmasının fazileti yüksektir

.

  10- Cuma günü duhan suresi okuyana cennette köşk ihsan edilir

.

  11- Cuma günü Yasin suresini okumak günahların affına vesiledir.

  12- Cuma günü tesbih namazının kılınması faziletlidir

.

  13- Cuma günü getirilen salâvatları Peygamber Efendimiz vesilesiz bizzat kendisi aldığını haber vermiştir.
   


Sayfayı Paylaş