Cuma Günü Duaların Kabul Edildiği Saat

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 26 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Cuma Günü Duaların Kabul Edildiği Vakit Zaman

  Hiçbir saat ve hiçbir vakit bizim kul olarak Rabb’imize dua etmemiz için elverişsiz ve kapalı değildir. Duanın kabul zamanları gizli tutulmuştur. Bununla, kulun dua hâlini hayatına yayması istenmiştir. Nitekim Cuma gününde icabet saati gizli olduğu gibi, insanlarda veli, Ramazanda Leyle-i Kadir, Esma-i Hüsna içinde İsm-i Azam, ömürde ecel ve kıyamet saati de gizlidir. Yani kıymet ve ehemmiyet tek bir cüzde değil, hayatın tamamındadır. Öyle ki, hayatımızın her ayrıntısından, lüzumsuz zannettiğimiz her saat diliminden ve zaman parçacığından sorumluyuz. Öyleyse yaşadığımız her “an” parçacığını Rabb’imize sığınmamız için eşsiz bir fırsat olarak algılamak zorundayız.

  Bununla beraber, bazı saatlerde ve vakitlerde Cenab-ı Hakk’ın, sırf kulları lehine rahmetiyle muamelede daha fazla lütufkâr olduğu da bir gerçektir. Meselâ, Cuma günü içinde bir icabet saatinin, yani duaların dinlendiği ve kabul edildiği hususi bir saatin bulunduğunu Hazret-i Peygamber (asm) haber vermektedir. Peygamber Efendimiz (asm): “Onda bir saat vardır ki, hiçbir Müslüman kul namazda bulunup ve o saate rast getirip Allah’tan bir şey istemez ki, Allah Azze ve Celle ona isteğini bahşetmesin!” buyurmuş, Bu saatin kısa olduğunu göstermek için de mübarek elini başparmağının orta ve diğer parmağının içine basarak işaret etmiştir.

  Kadir gecesi, orta namaz ve ism-i a'zam duası gibi, cuma günü duaların kabul edildiği saat de gizlenmiştir. Âlimlerimiz, bu hususta şöyle bildirmiştir:

  1- (Bu ân, hutbe ile cuma namazı arasındadır) diyen âlimler çoktur. (S. Ebediyye - Tefsir-i Mazheri)

  2- Bu ân, ikindi ile akşam ezanı arasındadır. (S. Ebediyye – R. Nâsihîn)

  3- Kâbul-Ahbar hazretleri buyuruyor ki: Bu vakit, ikindi namazından güneşin batışına kadar olan vakit ile hutbe okunduğu esnadadır. (İhya)

  4- Bu vakit, ikindi ile akşam ezanı arasındadır. Zeval vaktinden imamın camiye girmesine kadardır. İmamın hutbeye çıkmasından namaz kılma vaktine kadardır. Ebu Hüreyre hazretleri buyurdu ki: O ânı şu üç vakitte arayınız: 1) Sabahın girişinden, güneş doğana kadar. 2) İkindi namazından, güneş batana kadar. 3) İmamın hutbeden inişinden, namaza başlayıncaya kadar. (Riyad-ün-nâsihîn)

  5- Bu ânın hangi vakitte olduğu hakkında farklı kaviller vardır: 1) Güneş doğarken. 2) Cuma ezanı okunurken. 3) Hutbe okunurken. 4) Cuma namazı esnasında. 5) Hazret-i Fâtıma, bu vaktin, ikindinin son vaktinden güneş batana kadar olduğunu babası Peygamber efendimizden "sallallahü aleyhi ve sellem" nakletmiştir. (Şir’a şerhi)

  Duaların kabul olduğu vakit hakkında dört hadis-i şerif:

  • Duaların kabul olunduğu ân, imamın minbere çıkışından namazı bitinceye kadar olan vakittir. [Müslim]

  • Cuma gününde öyle bir ân vardır ki, o anda kul ne isterse, Allahü teâlâ onu verir. O da namaz sırasındadır. [Tirmizî]

  • Cuma günü, duaların kabul edileceği ânı, ikindi namazından sonra, güneş batana kadar arayın! [Tirmizî]

  • Cuma günü, duaların kabul olduğu vakte kavuşmak için sabahtan akşama kadar çok dua etmelidir. [İ. Nevevî]

  Son hadis-i şerife uymaya çalışılırsa, o kıymetli vakti bulma ihtimali çoğalır.
   


Sayfayı Paylaş