Çuha Çiçeği ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Çuha Çiçeği ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Baharçiçeği, Primula veris officinalis.
  Çuhaçiçeği: Çuhaçiçeğigillerden; sık çiçek açan bir süs bitkisidir. Kökü kırmızı; yaprakları sarıdır. Çiçekleri ise; koyu sarı renkte olup, çuha gibi kıvrıktır. Nisan-Mayıs aylarında toplanır, gölgede kurutulur. İçerdiği en önemli madde saponindir.

  Çuha Çiçeğinin Faydaları: İştah açar. Kramp çözücüdür. İdrar söktürücüdür. Terleticidir. Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Sinirleri yatıştırır. Kabızlığı giderir. Köklerinden yapılan çay içildiğinde idrar zorluklarına kolaylık verir. Uykusuzluğa iyi gelir. Baş ağrılarını dindirici etkisi ile migren şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Çiçeklerinin kaynatılan çayı içildiğinde kalbi kuvvetlendirir. Boğmaca, bronşit, zatürre hastalıklarına fayda sağlar. Çuhaçiçeğinin taze yaprakları; çıban tedavisinde etkilidir. Bunun için yapraklar çıbana sarılır. Sık sık değiştirilerek çıbanların iyileşmesi sağlanır. Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Bu etkileri ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır.
   


 2. elif Moderator

  Çuha Çiçeği Nasıl Kullanılır? Kökleri ve çiçekleri kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılabileceği gibi taze yaprakları da haşlanarak ya da salatalara katılarak tüketilebilir. Yaprakları kaynatılarak elde edilen haşlama sinirleri rahatlatır ve uyku getirir. Köklerinin haşlanması da taş düşürmeye yardımcı olur ve idrar zorluklarına iyi gelir. Ayrıca, bitkiden Çuha Çiçeği Yağı elde edilir. Bu yağ özellikle, beyni ve omuriliği tutan bir çeşit sinir sistemi hastalığı olan ve Multipl Skleroz (Multiple Sclerosis - MS) olarak bilinen hastalığa karşı oldukça etkilidir.

  Çay: Kurumuş çiçeklerden 1-2 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 15-20 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde iki-üç kez birer bardak içilir.
   

Sayfayı Paylaş