Çuha Çiçeği MS Hastalığı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 10 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Çuha Çiçeği MS Hastalığına Faydaları

  Çuha çiçeği, iştah açar. Kramp çözücüdür. İdrar söktürücüdür. Terleticidir. Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Sinirleri yatıştırır. Kabızlığı giderir. Köklerinden yapılan çay içildiğinde idrar zorluklarına kolaylık verir. Uykusuzluğa iyi gelir. Baş ağrılarını dindirici etkisi ile migren şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Çiçeklerinin kaynatılan çayı içildiğinde kalbi kuvvetlendirir. Boğmaca, bronşit, zatürre hastalıklarına fayda sağlar. Çuhaçiçeğinin taze yaprakları; çıban tedavisinde etkilidir. Bunun için yapraklar çıbana sarılır. Sık sık değiştirilerek çıbanların iyileşmesi sağlanır. Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Bu etkileri ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır.

  Kökleri ve çiçekleri kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılabileceği gibi taze yaprakları da haşlanarak ya da salatalara katılarak tüketilebilir. Yaprakları kaynatılarak elde edilen haşlama sinirleri rahatlatır ve uyku getirir. Köklerinin haşlanması da taş düşürmeye yardımcı olur ve idrar zorluklarına iyi gelir. Ayrıca, bitkiden Çuha Çiçeği Yağı elde edilir.turkeyarena Bu yağ özellikle, beyni ve omuriliği tutan bir çeşit sinir sistemi hastalığı olan ve Multipl Skleroz (Multiple Sclerosis - MS) olarak bilinen hastalığa karşı oldukça etkilidir.

  Çay: Kurumuş çiçeklerden 1-2 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 15-20 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde iki-üç kez birer bardak içilir.
   


Sayfayı Paylaş