Creative ZEN X-Fİ

Konusu 'Ev Teknolojileri' forumundadır ve pult tarafından 7 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. pult Well-Known Member


  Creative ZEN X-Fİ

  [​IMG]
  Creative'in mp3 playerleri arasından entegre X-Fİ ses yongasıyla sıyrılan ZEN X-Fİ

  Creative'in iddasına göre Zen X-Fi ile müzik dinlemek eşsiz bir deneyim. Bunu doğru olup olmadığını bu incelememizde göreceğiz :)
  Zen X-Fi piyasaya sunulduğu ilk andan itibaren çeşitli ödüller de kazandı.
  Biraz daha kalın gibi görünmesine ve sağlam plastik malzemeden gri renkli arka yüzüne rağmen Creative Zen X-Fi MP3 çaların tasarımı daha önceki Zen modelleriyle büyük benzerlikler içeriyor. X-Fi Zen'in ön yüzünde sağ tarafında 12 adet buton ile 2.5 inç (6.4 cm) büyüklüğünde 16 milyon renk gösterebilen bir LCD ekran bulunuyor. Ve tüm bunlar parlak gümüş renkli bir çerçeve ile çevrelenmiş. microSD hafıza kartı yuvası cihazın üst kısmında ve hoparlörler de alt kısmında konumlandırılmış. Cihazın sağ yanında yukarıdan aşağıya doğru sırasıyla 3 mm kulaklık girişi, USB girişi ve reset tuşu yer alıyor. Reset tuşu, daha önceki Creative medya çalarlara kıyasla daha kolay ulaşılır hale getirilmiş. Creative Zen X-Fi 5.3 x 8.1 x 1.3 cm boyutlarında ve 70 gram ağırlığında bir medya çalar.
  Daha önce bir Creative Zen kullandıysanız cihazın kullanıcı arayüzü size hiç yabancı gelmeyecektir çünkü önceki Zen modelleriyle büyük benzerlik sergiliyor.
  Cihazın isminden zaten her şey anlaşılıyor; X-Fi teknolojisine sahip bir Creative Zen. X-Fi özelliği olmadan da, cihazın kulağınıza mükemmel şekilde oturan ve ortam seslerini bloke eden kulaklıklar eşliğinde elde edilen net ses bile başlı başına bir başarıya işaret ediyor. Bu durum bir yandan müziğin tüm avantajlarını ortaya koyarken öte yandan da örneğin bisiklet kullanırken olduğu gibi çevrenizdeki trafiğin seslerini tamamen bloke ettiği için tehlikeli ve can sıkıcı da olabiliyor. Ancak emin olduğum şeylerden biri, Creative Zen X-Fi'nin ses seviyesinin son derece yükselebiliyor olduğu. Sessiz bir ortamda, 1 ile 3 ses seviyeleri gayet yeterli oluyor. Motosiklet kullanırken olduğu gibi gürültülü ortamlarda ise 6 ile 8 ses seviyesi ayarı fazlasıyla yeterli oluyor. Bunun ardından ses seviyesinin 25 değerine kadar yükselebildiğini ifade edelim! Cihazın ses kalitesi Creative'den beklenecek kadar iyi; yüksek bir kalite seviyesi ve bunu eşliğinde hoş bir ek özellik olarak X-Fi fonksiyonu. Cihazın desteklediği ses dosyası formatları şöyle: MP3, WMA (DRM 10), AAC (M4A), WAVE ve Audible.
  Zen X-Fi modeli, entegre Xtreme Fidelity veya başka bir deyişle Creative X-Fi tekniğine sahip olan ilk ürün olma özelliği taşıyor. Creative'in İleri Teknoloji Merkezi'nde (Advanced Technology Center) geliştirilmiş olan X-Fi Crystallizer şarkılar MP3 formatına çevrildiğinde kaybolan yüksek ve düşük ses tonlarını yeniden canlandırıyor. X-Fi Crystallizer aktif hale getirildiğinde arada farkı açıkça fark ediyorsunuz. Fonksiyonun tek eksi yönü şarkılardaki vokallerin bastırılması ve müziğin baslarda ve yüksek tonlarda çok açığa çıkması. Bas tonların çok önemli olduğu dans, trance ve tekno türündeki müzikleri dinlediğinizde bu durum can sıkıcı olabiliyor. İncelememiz sırasında, ses kalitesinin X-Fi Crystallizer tarafından gerçekten çok iyi geliştirildiğini ve alınan müzik keyfinin arttığını gördük. X-Fi ayarını maksimumda hiç kullanmadım (3 farklı seçenek mevcut: Kapalı, Açık ve Maksimum), çünkü bence bu seviyede ses aşırıya kaçıyor. Creative Zen MP3 çalara YouTube'dan bir şarkı indirene kadar fikrim bu yöndeydi. YouTube videoları ses kalitesi açısından en iyi seviyede sayılmazlar ancak X-Fi'yi maksimuma getirerek ses kalitesinin ortalama MP3 şarkılardaki seviyeye gelmesi sağlanabiliyor. Medya çalarda da 3D ses benzeşimi yapan bir X-Fi Expand seçeneği bulunuyor. Bu seçenek gayet iyi çalışıyor ve ses hoparlörleri 3 boyutlu sisteme benzetiyo.

  sd kart kullanabiliyoruz cihazda
  [​IMG]

  Player'in kutu içeriği
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  walla görünümüyle, özellikleriyle kalite cihaz tpx, biz ucuz yollu adı sanı belli olmayan mp3lere boşa para vermişiz, ya düğmesi basmaz ya bataryası ölür 3-4 ay içinde kaldırıp atarız.
   
 3. pult Well-Known Member

  Haklısın OrKuN bende bir hayli incelemeden sonra X-Fİ'ye karar vermiştim,artı olarak creative'nin player ile beraber verdiği kulaklık süper çok uyumlu bir ikili olmuş.
   

Sayfayı Paylaş