Çörek Otunun Saça Faydaları, Çörek Otu Saç Uzatırmı, Saç Çıkarırmı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Çörek Otu Saç Beyazlaması

  Çörek otu, saçı besler. Saç dökülmesine ve kepeğe karşı kullanılır. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır. Çörekotu yağı saç dökülmesini ve kepeği azaltır.

  Çörek otunun diğer faydaları
  Çörek otu, vücuda kuvvet ve zindelik verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İştahı açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Kokusu baş ağrısını keser. Anne sütünü arttırır. İdrar ve adet söktürücüdür. Nefes darlığı, astım ve öksürüğe karşı faydalıdır. Romatizma şikayetlerini azaltır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Sirke ile kaynatılıp ılık suyu ile gargara yapılırsa diş ağrılarına fayda sağlar. Yenildiğinde karındaki solucanı düşürür.

  Çörek otunun tohumlarından elde edilen çörek otu yağı saç dökülmesi ve kepeğe karşı etkilidir. Sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür.

  Bir miktar Çörek otunu havanla iyice eziyorsunuz ve balla karıştırıyorsunuz. Balgamı ve öksürüğü yok etmeye birebir.

  Kurutulan tohumları baharat olarak, suda kaynatılarak ya da yağı çıkarılarak kullanılır. Güzel kokulu oluşundan dolayı baharat olarak kullanımı yaygındır.
   


Sayfayı Paylaş