Çörek Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Çörekotu ve Faydaları
  Çörek Otu: Düğünçiçeğigillerden; susam iriliğinde siyah tohumları olan bir çeşit bitkidir. Güzel kokuludur. Hamurişlerine çeşni vermek için kullanılır. Yurdumuzda 12 türü vardır. İçerisinde sabit ve uçucu yağlar, çeşitli alkaloitler, saponinler ve tanen bulunur.

  Çörek Otunun Faydaları: İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Nezle ve sara hastalığında tütsü yapılır. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kokusu baş ağrısını keser. Anne sütünü arttırır. İdrar ve adet söktürücüdür. Nefes darlığı, astım ve öksürüğe karşı faydalıdır. Romatizma şikayetlerini azaltır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Çörekotu yağı saç dökülmesini ve kepeği azaltır. Sirke ile kaynatılıp ılık suyu ile gargara yapılırsa diş ağrılarına fayda sağlar. Yenildiğinde karındaki solucanı düşürür.

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Çörek Otu Nasıl Kullanılır? Kurutulan tohumları baharat olarak, suda kaynatılarak ya da yağı çıkarılarak kullanılır. Güzel kokulu oluşundan dolayı baharat olarak kullanımı yaygındır. Çörekotunun tohumlarından elde edilen çörek otu yağı saç dökülmesi ve kepeğe karşı etkilidir. Sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür.

  Bir miktar Çörek otunu havanla iyice eziyorsunuz ve balla karıştırıyorsunuz. Balgamı ve öksürüğü yok etmeye birebir.
   

Sayfayı Paylaş