Çorap Asma

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Çorap Asma

  [​IMG]

  Bu gelenek karısı bir hastalık sebebiyle öldükten sonra üç kızıyla birlikte çaresizlik içinde kalan bir asilzadenin hikayesine dayanır.

  Bu asilzade, karısını kaybettikten sonra yaptığı kötü ve yararsız icatlar yüzünden bütün parasını kaybedip üç kızıyla birlikte köylünün kulübesine taşındı.

  Kızlarının evlenme çağı geldiğinde para, çeyiz ve mülk olmaksızın kızlarını evlendiremiyeceği için baba daha kederli hale geldi. Bir gece kızlar çamaşır yıkadıktan sonra çoraplarını kurutmak için şöminenin üstüne astılar. O gece Saint Nicholas (Noel Baba), babanın ümitsizliğini bilerek asilzadenin evine uğradı. Pencereden bakarak bütün ailenin yatağa gittiğini gördü. Aynı zamanda kızların çoraplarını farketti. Saint Nicholas'a ilham geldi ve kesesinden üç küçük altın paket aldı. Onları tek tek bacadan aşağıya attı ve paketler çorapların içine yerleşti.

  [​IMG]

  Ertesi sabah kızlar uyandığında çorapların evlenmeleri için yeterli altınla dolu olduğunu gördü. Asilzade, üç kızının evliliklerini görebildi ve hep beraber uzun ve mutlu bir yaşam sürdürdüler.

  Bütün dünyadaki çocuklar yılbaşında çorap asma geleneğini sürdürdüler. Bazı ülkelerde çocuklar bu geleneğe benzer farklı geleneklere sahiptir. Fransa'da geçmişi çocukların tahta ayakkabılar giydikleri zamana kadar giden bir geleneğe göre çocuklar şömine yanına ayakkabılarını yerleştirirler.
  Hollanda'da çocuklar Sintirklass'ın atı için ayakkabılarını saman ve bir havuç ile doldururlar. Macaristan'da çocuklar ayakkabılarını kapı ya da bir pencere eşiğine koymadan önce parlatırlar. İtalya'da çocuklar yılbaşı gecesinden önce ayakkabılarını dışarıda bırakırlar. Puerto Rico'lu çocuklar ise küçük bir kutunun içine yeşillik ve çiçek yerleştirip kutuları yataklarının altına koyarlar.
   


Sayfayı Paylaş