Çöpçü Balığının Bakımı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 1 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Çöpçü Balığının Beslenmesi ve Bakımı

  Çöpçü balıklarının Latince genel adı Corydoras’tır. Bu balıklar Siluriformes (yayıngiller) takımına ait bir türdür.

  Güney Amerika’da birçok nehirde ve Amazonlarda, sığ sularda, sürüler halinde yaşarlar.

  Çok sayıda alt türe sahiptirler; en bilinenleri Komando, Albino, Panda ve Sterbai’dir. Vücutlarında iç içe geçmiş iki kıkırdak plak, sırt yüzgeçlerinin başlarına yakın ucu diken şeklindedir. İri ve hareketli gözleri vardır.

  Türlerine göre boyları 2,5 ile 10 santimetre arasında değişir. Hem etçil hem otçuldurlar. Barışçıl huydadırlar, akvaryumun dibinde gezer ve yemlenirler. Bilinenin aksine dipteki pislikleri yiyerek beslenmezler.

  Corydoraslar sürü balıkları olduğundan akvaryumda en az 6’şarlı sürüler halinde bakılmalıdır. Çöpçü balığı beslemek için akvaryum büyüklüğü en az 100 litre olmalıdır.

  Suyun pH’ı 6,5-7,5 arasında, sıcaklığı 22-26°C arasında ayarlanmalı, su sertliği 8-10 °dH olmalıdır.

  [​IMG]

  Benekli çöpçü balığı
  Benekli çöpçü balığı (Corydoras paleatus), doğal yaşam alanı Güney Amerika olan, yaklaşık 7-10 cm boyunda bir balık türüdür. Karma akvaryumlarda beslenebilen bir balıktır. Akvaryumun tabanındaki artık yemleri temizlediği için "çöpçü" adını almıştır. Akvaryum tabanında ince kum bulunmasını sever. Çöpçüler sürü balıklarıdır, en az 6'lı grup halinde beslenmeleri önerilir. Yumurtayla çoğalırlar, akvaryumda çoğalmaları zordur. Hepçildir.
   


Sayfayı Paylaş