Çocukta Burun Kanaması

Konusu 'Çocuk Sağlığı' forumundadır ve elif tarafından 7 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Çocukta Burun Kanaması

  Burun Kanaması
  Çocuklarda burun kanaması oldukça sık görülmekte, hem çocuğu hem de anne babayı korkutmaktadır. Aslında burun kanamalarının nedeni çoğu zaman korkulacak hastalıklar değildir.  Çocukta Burun Kanamasının Nedenleri Nelerdir?


  Alerji - Kontrol altına alınamamış alerjik nezle burun mukozasını daha kolay kanayabilir hale getirir.

  Üst solunum yolu enfeksiyonları- Bu enfeksiyonlar sırasında da, burun mukozasının tahrişi sonucu kanamalar görülebilir.

  Burun mukozalarında kuruluk ve tahriş- Özellikle iç mekanlarda havanın kuru olduğu kış aylarında önem kazanır. Serum fizyolojik içeren damla ve spreylerle burun içini nemli tutmak, ortamda bir buhar kaynağı bulundurmak yararlı olacaktır.
  Burun karıştırma- Çocuklarda en sık görülen nedenlerden biri de budur.
  Kan hastalıkları, pıhtılaşma bozuklukları � Kanda trombosit denilen pıhtılaşma hücrelerini etkileyen tüm hastalıklar veya pıhtılaşma faktörlerindeki bozukluklar burun kanamasına yol açar. Burun kanamasının altında böyle ciddi bir neden varsa, başka yerlerden de kanamalar olacaktır ( Dişeti kanaması, kolay morarma, kesilen yerin uzun süre kanaması gibi�). Böyle bir durumdan şüphelenirseniz, zaman geçirmeden çocuk doktorunuza başvurmalısınız.

  Burunda yabancı cisim- Çocukta tek taraflı, kötü kokulu bir akıntıyla birlikte olan burun kanamalarına minik parmakların burna soktuğu küçük bir cisim neden olabilir ! Bu yüzden boncuk, kuru yemiş gibi küçük cisimlere ulaşmamalarını sağlamalıyız.
  Burun Kanamasında Ne Yapmalıyız?


  Çocuğu sakinleştirin.

  Başını öne eğip ( arkaya değil) burnun ucuna bastırın.

  5 dakika bekleyin, ondan sonra kanamanın durup durmadığını kontrol edin. Durmamışsa basınç uygulamaya devam edin.

  Uzun süren ve sık tekrarlayan kanamalarda çocuğu doktora götürün. Çocuk doktorunuz, gerekli değerlendirmeleri yapacak, gerek gördüğü durumlarda bazı testler isteyecek veya çocuğun Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından da muayene edilmesini önerecektir.
   


Sayfayı Paylaş