Çocukların Yaptığı İcatlar

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 31 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Çocukların yaptığı basit icatlar

  AREL Anaokulunun geleneksel olarak düzenlediği 13. “İCATLAR VE MUCİTLER” gününde, 6 yaş grubu öğrencilerin birbirinden ilginç icatları sergilendi

  Toplam 42 icat 6 yaş grubu anokulu öğrencileri tarafından tek tek tanıtıldı. Çocukları düşünmeye, araştırmaya yönlendirmek, problem çözme yetisini arttırmak ve sorumluluk bilincinin gelişmesine yardımcı olmak amacıyla düzenlenen “İcatlar Mucitler Günü”nde minik eller, hayatlarında karşılaştıkları zorluklara ve onları rahatsız eden durumlara karşı ürettikleri çözümlerin neler olduğunu icatlarıyla ifade ettiler. İcatların tasarım sürecinde çocukların asistanları anne ve babalarıydı. AREL Koleji İlköğretim Okulu Müdürü Metin Altun'un’un açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Altun, “Çocuklarda hayal gücü ve bu yaratıcılık küçük yaşlarda geliştirilmelidir. Bu eserler çocuklarımızın eserleri. Onlarla gurur duyuyoruz. Çocuklarımızın gelecekte ülkemiz adına faydalı buluşlara imza atacağına inanıyorum” dedi.

  İlginç icatlar

  Suyun Sıcaklığını Ayarlayan Makine: Itır Alioğlu’nun, icat ettiği makine, suyun sıcaklığını insan vücuduna göre kendi ayarlıyor. Minik Itır neden bu icadı yaptığını anlatırken; “Banyo yaparken suyun sıcaklığını ayarlayamıyordum. Bu sorunu çözmek için bu makineyi icat ettim.” dedi.

  Yazı Yazmayı Kolaylaştıran Makine: Minik mucit Meriç Gürcan, yazı yazmayı bilmediği için bu makineyi tasarladı. Meriç, icadını anlatırken; “Yazı yazmayı bilmediğim için istediklerimi yazamıyorum. İcat ettiğim bu makine konuşarak ifade ettiğim ancak yazamadığım her şeyi yazıya döküyor.” dedi.

  Işık Çıkartan Alarmlı Saat: Ali Baran Yıldız bu icadı şu anda yaşadığı en büyük sorunu çözmek için yaptı. Makinesini icat etme sebebini anlatırken; “Babam saat pillerini takmakta zorlanıyor. Sabahları hep geç kalkıyorum ve okula geç kalıyorum. O yüzden bu saati yaptım” dedi. Ali Baran’ın yaptığı araba şeklindeki alarmlı saat çaldığında aynı zamanda çok renkli ışıklar çıkarıyor.

  Ayakkabı Bağlama Makinesi: Ayakkabılarının bağcıklarını bağlamakta zorluk çeken Berkan Kartal, sorunu bu icatla çözeceğine inanıyor. Berkan icadını anlatırken; “Spor ayakkabılarımın bağcıklarını bağlamakta çok zorlanıyorum. O yüzden bu makineyi icat ettim. Artık ayakkabı bağcıklarmı bağlamak için ayağımı bu makinenin içine sokmam yeterli” dedi.

  Çamaşır Katlama Makinesi:Tarık Tekpınar icadını anlatırken; “Annem çamaşırları katlarken çok yoruluyor. Ben de bu duruma üzülüyorum. Annemin işini hafifletmek için böyle bir makine icat ettim” dedi. Tarık’ın icadında kullandığı düğmelerin her biri katlanacak giysiyi gösteriyor.
  Oyuncak Toplama Vinci: Oyuncaklarını toplamakta zorluk çeken Özgür Alp Kılıç, icadında olta ve mıknatıs kullanarak oyuncaklarını rahatlıkla nasıl topladığını gösterdi. Özgürün icadı diğer arkadaşları ve izleyiciler tarafından da çok beğenildi.

  Masal Okuyan Yastık: Minik İlay Şimal icadını yapma sebebini anlatırken; “Annemle babam yatarken bana her zaman kitap okuyamıyor. Ben de bu yüzden masal okuyan yastık icat ettim. Yastığa sarıldığımda bana masal okuyor” dedi. İlay icadını yaparken yastık ve mp3 çalar kullandığını da anlattı.

  Çocukların Yaptığı Diğer Bazı Projeler ise söyle; Meyve kesme makinesi, yatak toplama makinesi, kırılan oyuncakları tamir eden makine, unutulan şeyleri hatırlatan makine, banyo yaptıran makine, diş fırçalama makinesi, otomatik vücut kaşıma makinesi.
   


Sayfayı Paylaş