Çocuklarda oruç kaç yaşında farz olur

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 6 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Çocuklara oruç hangi yaşlarda farz olur?

  Çocuklar sabi iken yani 10 yaşına geldiği zaman aynı namaz kılmaları hususunda olduğu gibi, onlara oruç tutmaları telkın edilir. Eğer gücü yetmeyecek kadar zayıf ise, çocuk oruç tut diye zorlanmaz. Ancak güc yetirecek kadar kuvvetli ise oruç tutması yönünde telkın edilir. Tamamını tutamasa da en azından aralarda tutarak çocuğun orucun keyfiyetine alışmasında faide vardır.

  Çocuklara küçük yaşta orucun sevabı ve fazileti anlatılarak orucu sevdirmeli ve gücü nisbetinde arada bir oruç tutmaya teşvik etmelidir. Çocuğu oruca alıştırmak oruca başlatmak ve onu icbar etmek Anne baba ve dedenin, yetim ise vasisinin vazifesidir. Eğer bu vazifeyi çocuğun velilerinden hiçbiri yapmazsa hepsi günahkar olurlar.

  Eğer erkek kız çocuk baliğ (adet görmüş ise) olmuş ise, erkek çocukta ergen olmuş ise onlara oruç tutmak farz'dır. Kız çocukları genelde 10 ile 15 yaş arasında baliğ (adet) görerek ergen olur. Erkek çocuk ise, 12 ile 15 yaş arası baliğ olur. Eğer kız ve erkek çocuğu 15 yaşına geldiği halde, baliğ (ergen)olmamış ise, 15 yaşında İmamı Azama göre hükmen baliğ olur ve oruç dahil bütün farz'lardan yükümlü olurlar.

  (fetvalar)
   


Sayfayı Paylaş