Çocuk ve Kitap

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 17 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Çocuk ve Kitap Okuma Alışkanlığı
  Çocuk ve Kitap İlişkisi, Kitap Ve Çocuk

  Çocuklar dünyanın en meraklı yaratıklarıdır. Herşeyi karıştırmak isterler. Keşfetmeye bayılırlar. Onlar için kapalı her kutu açılması gereken bir sırdır. Pek çok anne baba çocuklarının yaramazlık yapmasını istemezler. Aslında çocuklar normal davranmaktadırlar.

  Normal davranmayan bizleriz. Yaramazlık yapmayan çocuklardan şüphe duymak lazım. Önemli olan çocuğu engellemek değil, kontrollü bir şekilde merak ve araştırma isteklerini karşılamaktır. Çocuklar oyuncaklarını parçalarlar. Bize göre parçalama olan bu davranış aslında onlar için bir keşfetme ve öğrenme faaliyetidir.Sökmek , takmak, kırmak çalışırken çalışmaz hale getirmek hepsi onlar için bir öğrenme serüveni. Onlar kitaplara dergilere gazetelere de oyuncak gibi yaklaşırlar. Onları inceler sonra da sayfalarını yırtmaya başlarlar. Çocukların onlara dokunması bile önemlidir.

  Çocuklarımıza kitaba karşı nasıl davranması gerekitğini de biz öğreteceğiz. Daha küçücük yaşında onu dizimize oturtup onun yaşına uygun resimli kitapları birlikte karıştırırsak, oradaki kahramanlarla ilgili bilgiler verip temel bilgiler ışığında sohbet edersek çocuğumuz kitaba karşı bir sevgi besleyecek ve onun önemini kavramaya başlıyacak. O kitabın ilginç bilgilerle dolu olduğunu öğrenecek.

  Çocuğumuz büyüdükçe yaşına göre kitapları temin etmek ve alışkanlığın temellerini atmak zorundayız. Çocuklar için gıda ne kadar önemli ise, hayaller de o derece önemlidir. O yüzden masallar çocukları cezbeder. Onlar hayal alemini gerçek alemden önce kavrar. Ona seveceği kitapları almak, sıkıcı ve kötü hazırlanmış kitaplardan uzak tutmamız gerekir. Onu yanımıza alıp kitapçılara ve kütüphanelere gitmek, ordan kitap alma usulünü, ilişki biçimini öğretmek de onun okuma kültürü kazanmasında önemli davranışlardır. Lütfen onu televizyona ve bilgisayara mahkum etmeyin ve hayata hazırlanmasında olmazsa olmaz olan kitaplarlarla tanıştırın. Bu herkes için önem taşıyor. Sevdireceğiniz her kitap onları gül bahçesine çevircek, renk renk çiçek açacak çocuklarımız.
   


Sayfayı Paylaş