Cng Nedir, Cng Dönüşüm Fiyatları, Cng Evde Dolum

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve ot-gu tarafından 5 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  CNG Dönüşüm Sistemleri Hakkında
  Dizel CNG – Dizel Cng Dönüşüm Sistemleri
  CNG (Sıkıştırılmış Doğalgaz) Dönüşüm Sistemleri

  cng dolum istasyonları, cng istasyonları, cng dönüşüm fiyatları, cng nedir, cng montaj

  İstasyona gitmeye gerek kalmayacak
  İstasyona gitmeye gerek kalmayacak. Üstelik yarı yarıya da ucuz!

  1994 yılından itibaren otomobillerin LPG'ye dönüşümünde yaşanan yoğun ilginin bir benzeri bugünlerde sıkıştırılmış doğalgaz olarak bilinen CNG'de (Compressed Naturel Gas) yaşanıyor. LPG'den yarı yarıya ucuz olan CNG'yi 2010'dan sonra evden doldurmak bile mümkün hale gelecek. CNG, 1600 cc bir otomobilin kilometredeki yakıt maliyetini 70 kuruş düşürüyor. Şu anda İstanbul'da CNG kullanan 20 bine yakın araç olduğu tahmin ediliyor.

  ARAÇLARIN DÖNÜŞÜM MALİYET 1000-1.500 YTL

  CNG kullanımı için aracınızı bu dönüşümü yapan işyerlerinden birine götürmeniz gerekiyor. Bu işyerlerinde tıpkı LPG tankı taktırır gibi CNG tankı takılıyor. Bunun maliyeti ise 1000-1.500 YTL arasında değişiyor. Özellikle son yıllarda araçlara CNG tesisi kuran işletme sayısında da patlama yaşanıyor. İstanbul'da bu dönüşümleri sağlayan 30'a yakın nokta bulunurken, Türkiye genelinde bu rakam 100'ün üzerinde.

  KAZA ANINDA EN GÜVENLİ YAKIT OLARAK BİLİNİYOR

  CNG yıllardır ABD, İtalya, Arjantin ve Yeni Zelanda' da kullanılıp, benzine göre daha güvenli yakıt olarak kabul ediliyor. Bunun başında LPG'deki yangın ve patlama tehlikesinin minimum düzeyde olması geliyor. Doğalgaz havadan daha hafif olduğu için bir kaza ya da sızıntı halinde diğer yakıtların (LPG, Benzin vs.) tersine hemen havaya karışıyor ve diğer yakıtlar gibi zeminde birikerek patlayıcı ve yanıcı bir ortam oluşturmuyor.

  İSTASYONA GİTMEDEN EVDEKİ DOĞALGAZ KULLANILABİLECEK

  CNG alanında geçen yıl hizmet vermeye başlayan Areks Dönüşüm Sistemleri Genel Müdürü Niyazi Aktaş, sistemi HABERTURK.COM'a anlattı. Aktaş'a göre sistem önümüzdeki yıllarda LPG'nin tahtına oturacak. İstanbul'da LPG dönüşümü yapan istasyonların artık bu alana kaydığını anlatan Aktaş, kendilerinin de günde en az 30 aracın dönüşümünü yaptıklarını söylüyor. Aktaş, İleride bu sistemi kullananların istasyonlara gitmeden evlerindeki doğalgaz sistemine entegre edilecek aparatlar ile aracının deposunu doldurması mümkün olacak dedi.

  Aracınıza CNG dönüşüm bilgileri
   


Sayfayı Paylaş