Clio 4 te büyük pay Türkiyeye kaldı, 200 milyon Euro gelecek

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 13 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  FRANSA Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin, "Clio 4'ün üretimi Türkiye'ye gitmesin" itirazlarına orta yol bulan Renault, Bursa'ya 200 milyon, Fransa'daki Flins fabrikasına 60-100 milyon Euro yatırım kararı aldı. FRANSA'da kriz yaratan Renault 'Clio 4' yatırımında, Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'ye rağmen aslan payını Türkiye alacak. Renault, 2013'te üretilmeye başlanacak Clio 4'te başrolü Oyak Renault'nun Bursa fabrikasına verdi. Renault, Clio 4 yatırımında Fransa'daki Flins fabrikasına 100 bin adetlik pay öngörürken, Bursa'ya 280 binlik kısmını vermeye karar verdi. Şirket, yeni otomobil için Flins'e 60-100 milyon Euro, Türkiye'ye ise yaklaşık 200 milyon Euro'luk yatırımlık planlıyor.

  [​IMG]

  Ana üretim üssü Bursa
  Renault'nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Patrick Pelata, Clio 4 için ana üretim merkezinin Bursa olacağını açıkladı. Pelata, Clio 4 üretimiyle ilgili şunları söyledi: "Renault'un Clio 4 üretimiyle ilgili planı şöyleydi ve hâlâ bu planda bir değişiklik yok. Clio 4'ün ana fabrikası Bursa Oyak Renault Fabrikası olacak. Bursa'da öngördüğümüz kapasite yılda 280 bin araç. Tedarikçilerimize de çağrıda bulunduk ve bize fiyat önermelerini istedik. Planımızın ikinci bölümü normal olarak Clio 4 için öngörülen satış yılda 350 bin veya daha fazla... Çünkü Clio 4'ün fiyatında ufak bir azalma olacak. Aynı zamanda 2012 yılında Renault, elektrikli araç ZOE'yi lanse edecek. ZOE de Flins fabrikasında üretiliyor. Flins'te 100 bin Clio 4 üretimi gerçekleşecek. Bunun için Flins'e 60 ile 100 milyon Euro arasında yatırım yapılacak."

  Clio 4 ZOE'ye bağlı
  Pelata, Bursa Oyak Renault Fabrikası'nın yüzde yüz kapasitesini Clio 4'e ayıramayacaklarını vurgulayarak, "Bursa'daki 360 bin adetlik kapasite de herhangi bir değişiklik yok, sadece artı olarak, Flins fabrikasına artı bir yatırım yapmış olduk. Burada ne kadar Clio 4 üreteceğimiz konusu ise tamamen elektrikli ZOE'nin satışına ve üretimine bağlı olarak değişecek. Eğer Flins'te üretilecek ZOE iyi satarsa, Clio 4 sadece Bursa'da üretilecek. Eğer ZOE iyi bir satış grafiği elde etmezse, Flins'te Clio 4'te üretimi devreye girecek. Gerçek üretim kapasitesi de tabi ki 2013 yılında kararlaştırılacak bir konu" dedi.

  Satışlarımızın yüzde 20'si 2020'de elektrikli olur
  REKABET ortamı içerisinde çalışan uluslararası büyük şirketlerin yatırım kararlarını, rekabet ortamına göre aldıklarını vurgulayan Pelata, Bursa Oyak Renault Fabrikaları'nın bugün rekabet gücü en yüksek fabrikalarından biri olduğunu söyledi. Pelata, 2020 yılında dünyadaki araçların yüzde 10'unun elektrikli araç olacağını düşündüklerini ifade ederek, Renault'nun Nissan'la birlikte ilk olarak elektrikli araç üretimine başladıklarını ve en iyi sonucu olacaklarını ümit ettiklerini kaydetti. Renault'un, 2020 yılında satışlarının yüzde 15 ile 20'sinin elektrikli araç düzeyinde olacağını düşündüklerini belirten Pelata, “Daha önce elektrikli araca pek sıcak bakmayan üreticilerinde bu konuda yeni planları olduklarını görüyoruz. Yani bir kez daha otomotiv dünyasında rekabet çok sert olacak” diye konuştu.
  08.03.2010, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş