Civanperçemi Adet Söktürücü

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 15 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Civanperçemi Adet Söktürürmü

  Civanperçemi çeşitli türleri olan bir kır bitkisidir. Kuru topraklarda, yol kenarında yetişir. Yaprakları uzun ve parçalıdır. Çiçekleri beyaz ve pembedir. Kandil şeklinde gruplaşmıştır. Kokusu çok güzeldir. Hekimlikte dal, yaprak ve çiçekleri kullanılır. İçinde Achillein denilen acı bir madde vardır. Uçucu yağ (pinenler, berneol, cineol, terpineol, kamphor, thuon ), reçineli madde, Şekerler (glikoz, sakaroz, mannitol), tanen, fosfat, organik asidler, achillein, potasyum tuzları.

  Civanperçeminin Faydaları: Göğsü yumuşatır ve balgamı söker. Vücuda kuvvet ve zindelik verir. İştah açar. Uyarıcıdır, sinirleri kuvvetlendirir. İdrar ve bağırsak gazlarını söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Soğuk algınlığı, grip ve öksürükte faydalıdır. Mide hastalıklarına ve kansızlığa iyi gelir. Basur memelerine karşı faydalıdır. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür. Kadınların üreme organları için de pek çok faydası vardır. Rahim kanseri, çeşitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır. Miyomlar ve beyaz akıntılar için, yarım banyolar tavsiye edilebilir. Adet söktürücü özelliği ile adet dönemi ağrılı ve gergin geçen bayanlar için faydalıdır.turkeyarena Kızamık, boğmaca, raşitizm, albasması, aybaşı gecikmesi ve kemik hastalıklarında faydalıdır. Bu ottan yapılan merhem yaraların, çıbanların tedavisinde kullanılır.

  Civanperçemi bitkisi yüksek oranda östrojen içerdiği için kadınlarda cilt kırışıklıklarını engellemektedir. Civanperçemini cilt bakımı için kullanabilirsiniz. Civanperçemi ciltte oluşan kırışıklara da çok iyi gelir. Civanperçemi ciltte yaşlanma etkilerini geciktirir ve cildinizi gençleştirir.

  Civanperçemi Nasıl Kullanılır? Yapraklı ve çiçekli dalları henüz tam olarak açılmamışken toplanır ve gölgede kurutulduktan sonra kullanılır. Çiçekleri kaynatılıp civanperçemi çayı yapılabilir.

  Çay Hazırlama : Kurutulmuş civan perçemi bir litre suya 20 gr konup 15 dakika demlendikten sonra süzülür.

  Yarım banyo için: 100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden soğuk suyun içine konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılıp, banyo suyuna ilave edilerek kullanılır. Yalnız banyo sırasında böbrek bölgesi suyun dışında kalmalıdır. 15 dk. suda kalınır banyo sonrası kurulanmadan havluya sarınarak bir saat kadar dinlenilir.

  Güzellik İçin: Yüzdeki çöküntülere çöküntülere suyu sürülürse düzelir. Bunun İçin; bir çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı konur, 20 dak demlenip pamuktan süzülür, akşamları temizlenmiş yüze pamukla sürülür. Kuruyunca tekrar sürülüp yatılır. Zamanla cilt düzelir.

  UYARI : Civanperçeminin gebelik süresince kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Başkaca bilinen bir yan etkisi yoktur.
   


Sayfayı Paylaş