Çinli DFM Türkiyeye yatırıma geldi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 3 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  ÇİN'in 3'üncü büyük otomotiv üreticisi Dong Feng Motor (DFM), Türkiye'de 250 milyon dolarlık yatırımla 50 bin adet hafif ticari araç üretmek için anlaşma imzaladı. Türkiye'ye doğrudan giriş yapan şirket, yıl sonuna kadar Türk hükümetinin sunduğu Gaziantep, Konya ve İzmir'deki arazilerden birini seçip yatırıma başlayacak.

  [​IMG]

  Çinli DFM imza attı, 250 milyon dolar, Gaziantep Konya veya İzmir'e gidecek
  YILLIK araç üretimi 1.6 milyon adet olan Çin’in üçüncü büyük otomotiv ürüticisi DFM-ZNA, Türkiye'ye yatırım yapmak için geldi. Çin'de Peugeot-Citroen, Kia, Nissan ve Honda için üretim yapan devletin kontrolündeki Çinli şirket, Türkiye'de 250 milyon dolarlık yatırımla 50 bin adet hafif ticari araç üretmek için dün İstanbul'da imzaları attı. Türkiye'de hükümetin 250 milyon TL ve üzerindeki yatırımlara verdiği teşviği kaçırmamak için elini çabuk tutan DFM, Başbakanlığa bağlı Yatırım Ajansının kendilerine sunduğu Gaziantep, Konya ve İzmir'deki arazilerden birine karar verip yıl sonuna kadar yatırıma start verecek.

  Doğrudan kendi giriyor
  Çinli DFM’nin Türkiye distribütörü MGY Otomotiv ile DFM-ZNA arasında yatırım için anlaşma imzalandı. Anlaşmayı MGY Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yeşilkaya ve DFM-ZNA Yönetim Kurulu Başkanı Guo Zhenfu imzaladı. Gökhan Yeşilkaya, Çinli şirketin Türkiye'de yapacağı yatırımda kendilerinin çok cüzzi hissesi olacağını belirterek, "Çinli şirket doğrudan Türkiye'ye giriyor. Bizim bu yatırımda küçük bir hissemiz olacak" dedi.

  Korkmaz büyük destek verdi
  Yeşilkaya, Yatırım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz'ın büyük destek verdiği yatırım için devletin Çinli şirkete 3 farklı şehirde alternatif arazi sunduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bu şehirler Gaziantep, Konya ve İzmir. Dün bu şehirlerin yetkilileriyle DFM Başkanı ve diğer yetkililerini biraraya getirdik. Çinli şirket bu şehirlerde incelemeler yapıp nihai kararını verecek. Şu aşamada hem Çinli şirket hem de biz bu yatırım için gerekli kişileri belirledik. Bu kişiler incelemeler yaptıktan sonra en geç bu yıl sonunda yatırıma başlayacağız."

  Yeni yatırımları getirecek
  DFM Başkanı Guo Zhenfu ise, Türkiye'nin önenimine vurgu yaparak, "Türkiye ve Çin'in iki saygın firması arasında yapılan bu anlaşma iki ülke arasındaki dostluğu kuvvetlendirip, diğer yatırımlar ve yatırımcılar için güven kaynağı olacaktır" dedi. Zhenfu, Türkiye'de yapacakları yatırım sonucunda üretecekleri araçları, Avrupa, Ortadoğu ve Rusya'ya ihraç etmeyi planladıklarını söyledi. Dünkü imza töreni için Türkiye'ye Çin'in en büyük eyaleti olan Henan eyaleti Başdanışmanı Wang Wenchau ve beraberindeki eyalet yöneticilerinden oluşan heyet de geldi.

  Türkiye'de 1000 kişiye istihdam kapısı açacak
  ÇİN’in üçüncü büyük otomotiv üreticisi DFM yaklaşık 250 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’de yılda minumum 50 bin adetlik üretim ve 1000 kişilik istihdam planlıyor. DFM, Türkiye’de Rich isimli mini pick-up, çift kabin LCV ve Lucce isimli binek bazlı LCV modelini üretmeyi planlıyor.

  Cirosu 15 milyar doları buluyor, Çin ordusu için askeri araç üretiyor
  ÇİNLİ Dong Feng Motor (DFM) 1969’da kuruldu. Merkezi Wuhan şehrinde bulunan DFM’nin kuruluş amacı, tüm ticari araç serileri, binek araçları, parça ve bileşenleriyle otomobil donanımını üretmek. Şirket, Çin ordusu için de askeri araç üreten DFM, ülkesinde Honda, Nissan, Citroen, Peugeot ve Kia’nın resmi üreticisi konumunda bulunuyor. 12 bin kişiyi istihdam eden şirketin yıllık cirosu 15 milyar dolar. Varlıklarının değeri 12.7 milyar dolara ulaşan DFM, 40 ülkeye ihracat yapıyor.
   


Sayfayı Paylaş