Çin Kültürü Hakkında Bilgi

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 6 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Çin Kültürü ve Çin Kültürü Hakkında Bilgi

  Çin medeniyeti, yaklaşık 5 bin yıllık yazılı tarihi ile dünyanın en eski medeniyetlerindendir. Bununla birlikte üzerinde ideografik çizimlerin bulunduğu yaklaşık 6000 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılmıştır. Zhōngguó sözcüğü Çincede, Merkez Ülke anlamina gelir.

  Çin, aynı zamanda dünyanın en eski süreklilik arzeden medeniyetlerindendir. Çince dünyanın en eski sürekli kullanılan yazılı dilidir. İnsanlık tarihinin en önemli buluşlarından kâğıt, pusula, barut ve matbaa, Antik Çin medeniyetine aittir.

  Çin Tiyatrosu, şarkı, konuşma, dans, akrobasi ve yakın dövüş sanatlarını kullanan kapsamlı bir sahne sanatıdır Bir bütünlük içinde şarkı, müzik, görsel sanatlar ve oyunlar sanatçıya sunulur İlk önemli tiyatro oyunu halkın, dönemin merhum başbakanı Zhou Enlai’ye özlemini anlatan Sadık Kalpler’dir.

  Çin’de Müze: Eski mezarlar ve antimezarlar, eski mimari yapılar, mağaralar ve taş oymalardan devrim anıtları, değerli eski sanat eserleri, el sanatları ürünleri tarihi belgeler ve kitaplara kadar çeşitli kültürel eserlere sahiptir.

  Çin’de Resim: Çin’de resim yaklaşık altı bin yıllık bir geçmişe sahiptir “Ejderha ve Anka” ile “Bir Ejderhanın Ehlileştirilmesi” adlı iki resim Çin’de bulunmuş en eski iki resimdir Çin resimlerindeki güzellik ve bilgi zenginliği tüm sanatseverlerin hayranlığını kazanmaktadır.

  Çin Sineması: Çin Halkı sinema ile 1896 yılında tanışmıştır Çin’in ilk filmi olan Sınanan Çift 1913’te Zheng Zhengqui tarafından yazılmıştır Bunun yanı sıra Çin’de üretilen çizgi filmler, bilim ve eğitim filmleri tarzları açısından hareketlilik ve canlılık arz eder ve belli başlı Çin edasını yansıtır.

  Çin’de Müzik: Çin’de milattan önce seksenden fazla müzik aletinin çalındığı bilinmektedir Şarkılar, dans müziği, halk şarkıları, operalar ve enstrümantal parçalar olmak üzere beş tür geleneksel müzikleri bulunmaktadır Çin, dünyada müzik kuramina büyük katkıları olan Zhu Zaiyu’yu dünyada müzik gamının eşit akordunu sistematik hesaplayan ilk müzisyen yetiştirmiştir.

  Çin’de Dans: Dans da Çin’de uzun bir geçmişe sahiptir Bütün ülkede bine yakın halk dansı yapılmaktadır Enstrümanlarla çok önceden tanışan Çin için bu dans çeşitliliğine şaşmamak gerekir.

  Çin’de Quiyi: Eski bir gösteri sanatı olan quiyi, konuşma, şarkı söyleme veya her ikisinin kullanıldığı birkaç farklı türde gösteriyi kapsayan genel bir terimdir Quiyi, geniş bir kitle tabanına sahiptir ve yoğun bir Çin karakterini yansıtmaktadır.

  Çin’de El Sanatları: Çin’de heykeltıraşlık, metal işleri, dokuma ve nakış, 240 halk resmi seramik ve vernikli el sanatları yanı sıra kâğıt işleri, fenerler, uçurtmalar ve oyuncaklar gibi geleneksel halk sanatları bulunmaktadır.

  Çin’de Akrobasi:Tiyatro sahnelerini de süsleyen akrobasi bir halk ürünüdürHalkın günlük yaşayış ve dini törenleriyle yakından alakalıdır “Direğe Tırmanma” ağaçlara ve bambu direklerine tırmanma hareketlerine dayalıdır ve müthiş bir canlılık içerir.
   


Sayfayı Paylaş