Cimri ve Tutumlu Kelimelerini Karşılaştır, Cimri ve Tutumlulukla İlgili Atasözleri

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Turkeyw tarafından 21 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Turkeyw Member


  cimri-tutumlu

  yukarıdaki kelmileri karşılaştırcaz şu şöyledir şu şöyledir diye Bir Konuşma Yazısı Yazcak Bunla İlgili İçinde BU Kelimelerle İlgili ATasözleri Örenekleri Verbilirsiniz Acil
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Cimrilik ve Cömertlik ile İlgili Atasözleri
  1. Az veren candan, çok veren maldan: Yardımların çokluğu değil içtenliği önemlidir. Az veren yürekten verir. Varlıklı olanlarsa, vermekle yokluğa düşmeyecekleri için az veren kadar içten davranamayabilirler. Az da olsa yapılan yardım küçümsenmemeli, çok yardım eden ile kıyaslanmamalıdır. Önemli olan, az da olsa içten yapılan yardımdır.
  2. Cennetin kapısını cömertler açar: Cömertler, doğrudan gönlü kazandıkları için herkesin duasını alırlar. Herkese verdikleri için Allah da onlara cennetini verir. Cimriler, her şeyi kendilerine mal etmek ister. Kendilerini yetkili ve yeterli görürler. Bu kibir onları cennetten mahrum eder. Cennet, Allah'a ibadet kadar Allah'ın kullarına hizmet ile kazanılır. Cömertler, cennete en yakın, cimriler ise en uzak insanlardır.
  3. Cömert ile cimrinin harcı birdir: Cömert ile cimrinin elinde bulunan ve elinden çıkan aynıdır. Yani giderler birbirine yakındır. Cimri saklamakla her şeye sahip olamadığı gibi cömert de harcamakla fakir olmaz.
  4. Elinde de var dilinde de: Bazı insanlar sadece maddî yardımda bulunurlar. Söz ve davranışları ile insanları incitirler. Yaptıklarının hiç önemi kalmaz. Maddî gücü olmayanlardan bazıları da tatlı dil ve güleryüz ile sorunları paylaşır, sıkıntıları dağıtırlar. Çevremizde öyle insanlar da vardır ki hem mallarıyla hem de söz ve davranışlarıyla yardımlarını sürdürürler. Bu tür insanları herkes sever. Hem cömert hem de tatlı dilli olmalıyız.
  5. Kırs ile cömerdin harcı birdir: (bk. Cimrilik ve Cömertlik:
  Söz 3).
  6. Sarımsağı hesap eden paçayı içemez: Mutluluğumuzu ve geleceğimizi düşünürken çok titiz davranmamalıyız. Bu yersiz ve gereksiz maddî korkular, temel ihtiyaç ve harcamalardan kaçmamıza sebep olur. Böylelikle amaçlarımızdan ve insanlığımızdan uzaklaşırız; mutlu olamayız. Ne kadar harcayacağımızdan çok, niçin harcadığımızı düşünmeliyiz. Temel ihtiyaçlardan tasarruf eden mutlu olamaz.
  7. Yürek açılmadan el açılmaz: Mal ve mülke karşı tavrımız, iç dünyamızın bir yansımasıdır. Yüreğimiz, insanlıkla dolu değilse cömert olamayız. Geçmiş, iyi yürekli, bilgili ve görgülü kişilerin cömertlikleri ile doludur. Problemlerin çözümüne yardımcı olmada geri duruyorsak, yüreğimiz ve beynimiz boş demektir.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Tutumluluk ile İlgili Atasözleri
  - Ak akçe kara gün içindir.
  - Ayağını yorganına göre uzat.
  - Damlaya damlaya göl olur.
  - Har vurup, harman savurma.
  - İşten artmaz, dişten artar.
  - Sakla samanı, gelir zamanı.
  - Ekmek olmayınca, yemek olmaz.
  - Gençlikte taş taşı, ihtiyarlıkta ye aşı.
  - Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı.
  - Ayağını yorganına göre uzat.
  - Tutumlu olan kimse fakir olmaz.
  - Bugünün işini yarına bırakma.
  - Güvenme varlığa, düşersin darlığa.
   

Sayfayı Paylaş