Ciltteki Ölü Hücreyi Temizlemek İçin Maskeler

Konusu 'Cilt Bakımı' forumundadır ve yagmur tarafından 14 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. yagmur Well-Known Member


  Ciltteki Ölü Hücreyi Temizlemek İçin Maskeler
  Karma ve yağlı ciltler için

  Malzemeler:
  -1 yemek kaşığı mısır unu
  -1 yumurta

  Hazırlanışı: Buharla temizlediğiniz yüzünüzü soğuk su ile duruladıktan sonra hafif nemli bırakın ve mısır unu ile kuru masaj yapın. Durulayın. Çırparak hazırladığınız yumurtayı yüzünüze fırça ya da parmaklarınızla sürün ve 20 dakika yüzünüzde kurumaya bırakın. Ilık su ile iyice durulayın.

  YULAF EZMELİ
  Malzemesi:
  2 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 2-3 çorba kaşığı süt.
  Yapılışı: Süt ısıtılır, içine yulaf ezmesi katılır. Hafif ateşte karıştırarak pişirilir, macun kıvamına gelince ateş­ten alınır. Bu karışım, parmak uçlan ile hafif masaj yaparak, tatlı tatlı ovarak, hareketleri yuvarlayarak cilde sürülmelidir.


  MISIR UNLU
  Malzemesi: çorba kaşığı ince çekilmiş mısır unu, 1 çorba ka­şığı ince rendelenmiş greyfurt kabuğu, 2 çorba ka­şığı krema veya çiğ sütün kaymağı.
  Yapılışı: Mısır unu, kullanılmadan önce iyice elenmeli, yoksa cildi tahriş edebilir. Bu üç malzeme karıştı­rılır, düzgün bir kıvam alınca temizlenmiş cilde sürülür. 2-3 dakika hafif masajla, hareketleri yu­varlayarak cilde yedirilir. Yüz ılık su ile yıkanıp ku­rutulur. Bu karışım cildi derinden besler ve temiz­ler. Bu formül bir süre için her gün uygulanabilir.

  BADEMLİ
  Malzemesi:
  1 çorba kaşığı çekilmiş badem. 1 çorba kaşığı yulaf unu, 1 çorba kaşığa ince rendelenmiş limon kabuğu.
  Yapılışı: Yüz önceden temizlenir. Bu üç malzeme bir araya getirilip karıştırılır. Karışımdan bir miktar avuç içine alınır, içine yumuşak bir macun oluşturacak kadar su katılıp tüm yüze sürülür. Hafif hafif ma­saj yapılarak cilde yedirilir. 2 -3 dakikalık bir ma­sajdan soma vüz, ılık su ile çalkalanıp kurutulur.

  BADEM UNLU
  Yapılışı:
  Bir avuç dolusu tuzsuz badem (kavrulmamış) sıcak suya konur, böylece üzerindeki zar kolaylıkla soyu­lur. Birkaç gün kuruması için beklenir, kuruyan ba­demler blendırdan geçirilerek im haline getirilir. Gece yatmadan önce, su ile ıslatılan yüze badem unu. ovuşturularak sürülür. Ovuşturdukça yüzün ne­mi ile badem unu birbirine karışarak köpük oluştu­rur. Böylece temizlenen yüz önce ılık, sonrasında soğuk su ile yıkanıp kurutulur. Ovuşturarak yapılan masaj veya friksiyon, gözenekleri derinden temizler­ken cildin kan dolaşımını da olumlu etkiler.turkeyarena.com Cildi duyarlı olanlar, ölü cilt tabakasını temizlemek için bu formülü tercih etmelidir.

  LİMONLU
  Malzemesi: Limon suyu. ceviz yağı, sıcak su
  Yapılışı: Ceviz yağı yüze ve boyna sürülür. Hemen arkasından bir iki damla sıcak su iie yağ cilde yayılır. Li­mon suyu da cilde sürüldükten sona bir dakika teklenir. Sonra işaret parmağı ve orta parmakla kü­çük halkalar çizerek cilt ovuşturulur. Git yüzeyinde küçük kabarcıklar toplanmaya başlar. Bu ölü cilt tabakasının yerinden oynadığına işarettir. Tüm yüz ve boyun bu şekilde ovulduktan sonra ılık su ile yı­kanıp kurutulur. Bu işlem yüze pariakiık verir.
   


 2. Berra Well-Known Member

  mısır ununu ben, kil ve limon suyuyla karıştırıpta yapıyorum, cildimi çok güzel temizliyor tavsiye ederim arkadaşlar
   

Sayfayı Paylaş