Cilt Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

Konusu 'Cilt Hastalıkları' forumundadır ve elif tarafından 25 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Cilt Kanseri Nasıl Tedavi Edilir
  Cilt kanseri tedavisi (deri kanseri tedavisi) kanserin tipine, büyüme evresine, yerleşim yerine göre değişmektedir. Eğer deri kanseri küçük ise işlem ayaktan, lokal anestezi altında kolayca yapılabilir. Bu küçük ve az tehlikeli tiplerde kazıma veya elektrik akımı ile kanser hücrelerini yok etme (dessikasyon) işlemleri de yapılabilir. Ancak bu metodların tedavi açısından güvenilirliği az, iz bırakma ve deformasyon yapma ihtimalleri fazladır. Cilt Kanseri büyükse, lenf nodlarına veya vücudun başka bir bölgesine yayılmışsa büyük cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulabilir. Eğer cerrahi olarak çıkarılabilmesi mümkün olmayacak kadar genişlemiş ya da kontrol edilemeyecek şekilde diğer bölgelere ya da organlara yayılım olmuşsa radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (ilaç tedavisi) gibi diğer yöntemlere başvurulur. Ayrıca alternatif tedavi yöntemleride uygulanır.
  Deri kanserlerinde birinci tedavi seçeneği cerrahi tedavi yani kanserli kısmın yeteri kadar dışından çıkarılması ve oluşan doku eksikliğinin hastanın başka bölgesinden aktarılan kendi dokuları ile onarılmasıdır. Kanser cerrahisinde birinci amaç tüm kanserli kısımların çıkarılmasıdır.

  Deri Kanseri İçin Yeni Tedavi
  LONDRA - İngiliz biliminsanları deri kanseri hücrelerini yok eden bir plaster geliştirdi. Tümörlere çok güçlü kırmızı ışıklar gönderen plaster, şöyle çalışıyor:
  Tedaviye başlamadan önce derinin üzerine özel bir krem uygulanıyor ve bu krem ışığı emdiğinde kimyasal bir tepkime gerçekleşiyor. Daha sonra kimyasal tepkimeyle yayılan ışıklar, kanserli hücrelere saldırıyor. Halihazırda deri kanseri tedavisi, hastaların çok güçlü lazerler altında bir defasında altı saate kadar çıkan süreler boyunca yatmalarını gerektiriyor. Ortalama bir TV ile aynı miktarda elektrik yayan yeni plaster ise hastaların ev işi yaparken ya da işe gidip gelirken uygulayabilecekleri kolay bir yöntem sunuyor.
  Oxfordshire'daki laboratuvarlarda yapılan ilk deneylerde plaster, sadece 30 dakikada kanser hücrelerini öldürdü. Plaster, yüzeye yayılan yüzlerce 4 milimetrelik ışık yayan diyot grupları kullanıyor ve ağrısız bir şekilde cildin etkilenmiş bölgesine ulaşıyor. Uzmanlar yeni teknolojinin üretime geçmesi halinde hastaların çok kolay bir şekilde kendi kendilerini tedavi edebileceğini belirtiyor.
   


Sayfayı Paylaş