Çilingir Nasıl Olunur?

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve Nysa tarafından 5 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. Nysa Well-Known Member

Anahtarcı (Çilingir) nedir?

Çilingir, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, işlemeyen kilitleri açma, kilide ve anahtar numunesine göre anahtar yapma, kilit montajı, bakım ve onarım işlemlerini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Meslek Kodu : 7222.02
    Meslek Adı :Anahtarcı (Çilingir)
    Meslek Ana Grubu : Sanatkarlar Ve İlgili İşlerde Çalışanlar
    Meslek Alt Ana Grubu : Metal İşleme, Makine Ve İlgili İşlerde Çalışan Sanatkarlar
    Meslek Grubu : Demirciler, Alet Yapımcıları Ve İlgili İşlerde Çalışanlar
    Meslek Birim Grubu : Alet Yapımcıları Ve İlgili İşlerde Çalışanlar
    Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : İlköğretim

Anahtarcı (Çilingir) ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Anahtarcı (Çilingir), işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak:

- Anahtar markalamak,
    - Örnek anahtara chip kontrolü yapmak,
    - Anahtarın kopyasını çıkarmak,
    - Anahtarın çapağını almak,
    - Anahtarı kodlamak,
    - Maymuncuk hazırlamak,
    - Kilit Açma Tutanağı? doldurmak,
    - Kilidi açmak,,
    - Kilide anahtar yapmak,
    - Kilit tamiri yapmak,
    - Kilit şifresi değiştirmek,
    - Kilide barel takmak,
    - Emniyet sistemi takmak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Çilingir nasıl olunur? Anahtarcı nasıl olunur?

Çilingir kelimesi Farsça anahtarcı kelimesinden dilimize yerleşmiştir. Kapı açma, kilit değiştirme, araba kilidi açma, çilingirlik hizmeti verme görevlerinde bulunurlar. Günümüzde hala devam eden, en eski mesleklerden bir tanesidir. Peki, çilingir ya da anahtarcı nasıl olunur ?

Çilingir olmak için özel bir eğitime gitmeniz gerekmektedir. Meslek kurslarında, yeterli katılım olduğunda, Çilingirlik ve Anahtarcılık eğitimleri düzenlenmektedir. Bu eğitimlere katılıp başarı ile tamamlayarak, okul döneminde çıraklık eğitiminizi bitirerek, çilingir olabilirsiniz. Elbette bu eğitimlere de katılım için bazı şartlar aranmaktadır.

Bu eğitimleri alarak Anahtarcı olabilmek için en azından ilköğretim mezunu olmanız, ilk kuraldır. Eğer lise mezunu iseniz, çıraklık ve eğitim döneminiz 1 yıl olarak planlanır. Ancak ilköğretim mezunu iseniz, bu dönem 2 yıl olarak planlanır ve uygulanır.

Bunun dışında sağlık olarak bu mesleği yapabilecek durumda olmanız gerekmektedir. Biliyorsunuz, bu meslek de el becerisi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu hareketleri yapabilecek durumda olmanız gerekmektedir. Sağlık durumunuzda da bir problem yoksa, bu şartı da sağlamış olursunuz.

Bu iki kural dışında en önemli kural, adli sicil kaydınızın olmamasıdır. Çilingirlik mesleği, sizlere kapıları açmak gibi özel ve önemli bir yetkinlik kazandıracağı için, kesinlikle adli sicil kaydınızın olmaması gerekmektedir.

Çıraklık döneminde haftanın belirli günleri okula giderken, kalan zamanda da pratik yapmak için bu işte ustalaşmış bir kişinin yanında çırak olarak görev yapıyorsunuz. Usta olana kadar bu şekilde çalışmanızda fayda var.

Çilingirlik belgesi olmadan çalışan kişilere hiç bir zaman güvenmemelisiniz. Bu meslek çok özel ve önemli bir meslektir. Bu sebeple çilingir çağırdığınızda mutlaka belgesi olduğunu, vergi dairesine kaydı olduğunu kontrol etmelisiniz.

Sayfayı Paylaş