Cildi Tazelemek İçin

Konusu 'Cilt Bakımı' forumundadır ve Pelin tarafından 13 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Cildi Tazelemek İçin
  Uzun yıllar tazeliğini koruyan bir cildin sırrının, her an canlılığını koruyup nefes alabilmesinde gizli olduğu artık biliniyor. Yani, düzenli bir cilt bakımında. Aslında iyi bir cilt elde etmek için izlenecek üç basit adım var.

  Bunlar; temizleme, tazeleme ve nemlendirmedir.

  Cilt Tazeleme
  Tazeleme işlemi cildi canlandırmak, bakteri, ölü hücreler ve kalmış makyaj artıklarından arındırmak için yapılır. Bu işlem için kullanılan ürünler, yüzde kalan ince tabaka temizleyiciyi ve gözeneklerde birikmiş maddeleri çıkarır, cildin koruyucu tabakasını eski haline getirir, kan dolaşımını hızlandırır, cilt dokusunun daha pürüzsüz olmasını sağlarlar.

  Tazelemek için kullanılan maddelere “tazeleyici”, “tonik”, “sıkıştırıcı” adları verilmiştir. Esas olarak bunlar aynıdır. Sadece içlerindeki alkol oranına göre daha hafif, orta ya da serttirler. Sıkıştırıcılar en sert tazeleyicilerdir, yağlı ciltler için uygundurlar. Tazeleyicilerle tonikler kuru, dengeli ciltler içindir. İlaçlı losyonlar alkolü daha fazla olan, içlerine bakteri öldürücü maddeler karıştırılmış sıkıştıcılardır.

  Cilt Tazeleme İşlemi
  Yüz temizlendikten hemen sonra tazeleyici sürün; temiz pamukla, göz çevresi dışında, bütün yüze yayın.

  İki temizleme arası yüzü tekrar temizleyebilirsiniz. Bu da yüzü bir tazeleyiciyle silmekle olur. Bu, çok yağlı ciltlilere tavsiye edilir.

  Doğal Yardımcılar
  - 1,5 bardak suya 1 komposto kaşığı elma sirkesi katın. Bunu sıvı bir tazeliyici olarak kullanın.
  - Cilde bir dilim çiğ patates sürün.
  - Cilde bir dilim limon sürün ya da suyla karıştırılmış limon suyu çarpın.

  Salatalıktan Tazeleyici
  2 salatalığın suyunu sıkın. Bir kapta kaynatın. Üstünden köpüğünü alın. Sıvıyı bir şişeye doldurup buz dolabına koyun. Temizlemede yüze son çarpılan suya birkaç damla kafuru katın.
   


Sayfayı Paylaş