Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Engellermi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 20 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Engellermi
  çikolata kisti hamile kalmaya engelmi, çikolata kisti hamileliği etkiler mi, çikolata kisti hamileliği engelliyor mu

  Çikolata kistleri, yumurtalık yüzeyinizdeki endometriozis odaklarınızın yumurtalığınızın içine doğru gelişmesi ve kistik yapılar oluşturması sonucu meydana gelir. Bu kistlerinizin içi koyu renkli, eski kanla doludur. Bu yüzden bunlara çikolata kistleri denir. Endometriozis belirtildiği gibi çikolata kistleri de başlıca iki önemli şikayetinize yol açar. Bunlardan birincisi ağrı, ikincisi kısırlıktır, ancak şunu bilmelisiniz ki hem ağrınızın hem de kısırlık durumunuzun medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavisi yapılabilmektedir.

  Bebek tedavisi
  Eğer ki endometriozisiniz saptandıysa, bebek sahibi olabilmeniz için tedaviniz iki yoldan yürütülür. Öncelikle yapılması gereken, histerosalpingografi dediğimiz rahim filminizin çekilmesi veya gerekiyorsa laparaskopi ile tüplerinizin açık olup olmadığının değerlendirilmesidir. Sonuçlarda tüpleriniz açıksa ya da cerrahi yolla açılırsa, yumurtalıklarınız ilaçlarla uyarılır ve inseminasyon dediğimiz aşılama tedavileri birlikte uygulanır. Bu tedavilerde amaç, daha çok yumurta ile daha çok spermi karşı karşıya getirmektir. Eğer tüpleriniz sağlıklıysa ve sperm ya da yumurtanızda bir bozukluk yoksa, rahatlıkla bebek sahibi olabilirsiniz. 2 veya yaşınıza bağlı olarak 4 denemeden sonra hamilelik elde edemiyorsanız, o zaman bir sorun var demektir. Böyle bir durumda tüp bebek tedavilerine yönelmeniz gerekir.

  Endometriozis veya herhangi bir nedenle tüpleriniz tıkalı ve açılamayacak durumdaysa, direk olarak tüp bebek tedavisine başvurmalısınız.
   


Sayfayı Paylaş