Cikletlerle Yaşayan Balıklar

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Ciklet Balıkları Hangi Balıklarla Yaşar

  Karma bir ciklet akvaryumu oluşturmak istiyorsanız balıkların doğal ortamda bir arada yaşamasına dikkat etmelisiniz. Tabi sadece aynı türden olması tek başına yeterli değildir. Akvaryum hacminizde önemli bir detaydır.

  Sarı prensesle bakılabilen, birlikte beslenebilecek sarı prensesle uyumlu balıklar: Ahli, kadanga gibi Malawi türleri, Beyaz prenses, mavi prenses, yunus, avratus, çok küçük olmayan vatoz sarı prensesle fazla sorun çıkarmadan yaşayabilirler.

  Yunus cikletlerle sarı prenses, ice-man (sarı kuyruk) ciklet gibi malawi gölü balıkları uyumlu olur.

  Frontosa’ya, ideal akvaryum arkadaşı olarak önerebileceğim türler, Calvus ve maymun kafa’dır. Ancak, Frontosa’ların eşleşme zamanlarında strese yol açmamaları açısından maymun kafaların sayılarının sınırlı tutulmasında fayda var.

  Karma Ciklet Akvaryumu ve Dikkat Edilecekler

  Her türden sadece bir erkek ve en az 3-4 dişi gereklidir. Akvaryumda, aynı türden birden fazla erkek bulunması, o akvaryumda stres kaynağıdır. Örneğin ahli ve sarı prenses beslemek istiyorsanız, 1 erkek, 5 dişi ahli ve yine 1 erkek, 5 dişi sarı prensesi aynı akvaryuma koyabilirsiniz.

  Örneğin sarı prenses, flower horn, frontoza gibi balıkları aynı akvaryumda beslemeye kalkarsanız, farklı göllerin balıklarını bir araya koyduğunuz için o akvaryumdan yavru almanız oldukça zorlaşır.

  Discus gibi düşük PH ve sakin ortamları seven türler, Frontosalarla aynı akvaryumda tutulmasından kaçınılması gereken türlerdir. Cikletlerin yanında hangi tür balıklar yaşar konusuna eliizden geldiğince çıklama getirdik.
   


Sayfayı Paylaş