Çiğdem Çiçeği ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Çiğdem Çiçeği ve Faydaları
  Diğer İsimleri : Colchicum, Colchique autumnalis, Semences de colchique, Colchici semen, Lahlah, Mahmurçiçeği

  Çiğdem: Zambakgiller familyasından türlü renklerde çiçekler açan zehirli bir kır bitkisidir. Çiçekleri Ağustos-Eylül aylarında açar. Rengi sincabidir. Hekimlikte soğan kısmı, çiçekleri ve tohumu kullanılır. Etkili maddesi, Colchicin adında zehirli bir maddedir. Bundan başka bitkinin özünde nişastalı, şekerli, zamklı maddeler mevcuttur. Birçok çeşidi vardır.

  Çiğdem Çiçeğinin Faydaları: Terleticidir. İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Balgam söktürür. Bütün iç ağrılarına faydası vardır.Haricen ağrıları kesici olarak faydalıdır. Gut hastalığında oluşan ağrıları dindirmekte etkilidir. Tavsiye edilen dozdan fazla kullanılmamalıdır.

  Uyarı: Bütün kısımları zehirli olan bir bitkidir. Bu bakımdan ölçüsüz, tartısız gelişigüzel kullanılmamalıdır.
   


 2. elif Moderator

  Çiğdem Çiçeği Bitkisi Nasıl Kullanılır? Çiçekleri, tohumu ve soğanı kullanılır. Tarımda bitki verimini arttırmak için kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli olunmalıdır. Başlıca zehirlenme belirtileri kanlı ishal, kusma, karın ağrısı sayılabilir. Belli bir dozun üzerinde ölümcüldür. Ayrıca, uzun süreli kullanım B12 vitamini eksikliğine neden olabilmektedir.turkeyarena.com

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş