Çifte Vatandaşlık Hakkında Bilgi Notu

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Çifte Vatandaşlık Hakkında Bilgi Notu


  (ABD'deki Türk Vatandaşları için)
  403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununda değişiklik yapan 13.02.1981 tarih ve 2383 sayılı Kanunla değişik 22. maddesi uyarınca, izin almaksızın kendi istekleri ile yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanmış vatandaşlarımızın bu durumlarının tesbitinden önce kendiliklerinden bildirmeleri halinde Türk vatandaşlığını da korumalarına, yani çifte vatandaş olmalarına izin verilmektedir.

  Konsolosluk şubesine verilecek aşağıda adıgeçen belgeler, değerlendirilmek üzere T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmekte ve sonuçlanması için ortalama 2 (iki) yıl gerekmektedir.
  Başvuru sonucu, takip etmeye gerek kalmadan Konsolosluk şubesince yazılı olarak bildirilecektir. Bu nedenle, müracaattan sonra meydana gelecek adres değişikliklerinden Konsolosluk şubesinin haberdar edilmesi gerekmektedir.


  Gerekli Belgeler
  1. İki adet dilekçe (Form-C)
  2. Nüfus cüzdanı (yeni tip)
  3. A.B.D. vatandaşlık belgesinin aslı.
  4. Erkekler için, var ise askerlik durumunu gösterir belge.
  5. T.C. makamlarınca verilmiş evlilik cüzdanının aslı.
  6. Henüz rüştünü ispat etmemiş ancak, baba veya anaları ile birlikte yabancı devlet vatandaşlığını kazanmış bulunan çocuklarının nüfus cüzdanları, A.B.D. vatandaşlık belgeleri veya ABD pasaportları ile dörder adet son üç ay içinde ön cepheden çekilmiş renkli vesikalık fotoğrafları.
  7. Altıncı maddeye ek olarak, 15-18 yaş arasındaki çocukların baba veya analarına bağlı olarak işlem görmek isteyip istemediklerine ilişkin dilekçeleri.
  8. Her müracaatçının (4) dört'er adet son üç ay içinde ön cepheden çekilmiş, renkli vesikalık resmi.
   


Sayfayı Paylaş