Çift Görme Nedir, Neden Olur, Nedenleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 7 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Çift Görme Nedir, Neden Olur, Nedenleri
  Kasları çalıştıran sinirlerde veya kaslarda olan bir soruna bağlı olarak gözleri hareket ettiren kaslarda dengesiz bir çalışma olduğu takdirde gözler birbirine paralel bir durumda olamaz ve her iki göz farklı mesajları beyine gönderince çift görme olur. Olabildiğince çabuk göz doktoruna muayene olunarak, nedenin ne oldupunun anlaşılması gerekir. Sinirlerde olan sorunlar eğer beyin kaynaklı ise nörolojik hastalıklar araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Eğer damar kaynaklı ise yine beyindeki durum ve kalpteki nedenler incelenmeli ve tedavi edilmelidir. Tedavi, eğer vücuttaki diğer kasları etkileyebilen bir kas hastalığı sözkonusu ise nöroloji ile eğer hormon hastalıklarına bağlı olarak göz kaslarında bir sorun olmuşsa endokrin doktorları ile birlikte planlanmalıdır.

  Çift görme çok geniş bir hastalık grubunda görülebilen bir belirtidir.

  Sebepleri
  Göz kaslarını ve sinirlerini etkileyen hastalıklar: Diabet, multipl skleroz, beyin kanamaları, beyin damarı tıkanmaları, tiroid hastalıkları, geçirilmiş ameliyat ve travma..

  Göz hastalıkları: Kornea düzensizlikleri ve lekeleri, retina dekolmanı, maküla hastalıkları..

  Tedavi
  Öncelikle çift görmeye sebep olan hastalık tedavi edilmelidir. Çift görme tedavisi gözlükler, prizmatik camlar ve cerrahiyle yapılabilir.
   


Sayfayı Paylaş