Chrysler, 789 bayisi ile yollarını ayırıyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 17 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  ABD'li otomotiv şirketi Chrysler,
  iflas mahkemesine, yeniden yapılanma işleminin bir parçası olarak 3 bin 200 bayisinden 789'u ile yollarını ayırmayı planladığını açıkladı. Şirket, bayii sayısının çok fazla olduğunu, daha güçlü, daha iyi tesislerle karlı bayiler istediğini belirtti. Chrysler Sözcüsü Kathy Graham, şirketin kamuya duyurmadan önce bazı bayileri belirleyeceğini söyledi. Ancak bayilerin, şirketin hazırlayacağı listeden çıkmak için başvuruda bulunma hakkı olacak.

  [​IMG]

  Graham, dün yaptığı açıklamada, şirketin, diğer yeniden yapılanma faaliyetlerinin yanı sıra bayi sayısını azaltma konusu üzerinde çalıştığını, ancak 800 sayısının spekülasyondan ibaret olduğunu ifade etmişti.
  Chrysler'in bazı bayileri ile yollarını ayırma kararı, ABD'de bazı şehirlerde istihdam ve vergi gelirleri üzerinde etkide bulunacak. ABD hükümetinin 4 milyar dolar kredi verdiği Chrysler, 30 Nisanda iflas koruma başvurusunda bulunmuştu.

  Şirket, iflas mahkemesi yargıcından, İtalyan otomotiv şirketi Fiat'ın kontrolündeki yeni Chrysler'e varlıklarının tamamını satmasını onaylaması talebinde bulunmuştu. ABD hükümeti, Fiat'ın ortak olması halinde Chrysler'e iflas sürecinden çıkmasına yardımcı olmak için 6 milyar dolar kredi vereceğini açıklamıştı.
  15.05.2009, Cuma
   


Sayfayı Paylaş