Chery, satışa göre Türkiyede yatırım yapma kararını verecek

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri olan Chery,
  Türkiye’deki yatırım karanını Türk halkının tüketimine endeksledi. Chery, 13’üncü Şangay Otomobil Fuarı’nda, hybrid ve sadece elektrik enerjisi ile çalışan modellerinin de yer aldığı 16 farklı model sergiledi. Chery Başkan Yardımcısı Zhou Biren, Türk müşterilerin daha çok Chery araç alması durumunda Türkiye’de yapacakları yatırımın hızlanacağını bildirdi. Chery, Şangay Fuarı’nda araçlarını Riich, Rely ve Karry markaları altında sergiledi. Fuarda, Storm 2, Niche, Chance, Hero Sport, Faira, Riich 5, Boss, Higgo 3 gibi binek modeller ile Riich 8, Taxim gibi ticari modeller de otomobil severlerin ilgisine sunuldu. Türkiye’de de satışa sunulan Tiggo3 ise elektrik enerjisi ile çalışmasına imkan sağlayan motoruyla tanıtıldı.

  [​IMG]
  Chery’nin açılımı

  Chery adı, "Düşük maliyet, yüksek teknoloji, çevre dostu, güvenilirlik ve kalite, genç ve dinamik" sözcüklerinin İngilizce karşılıklarının baş harflerinden oluşuyor. Üretim tesislerinin temelini 1997’de adan Chery, 2007 Ağustos ayında bir milyonuncu aracını üretti. Otomotiv sektöründeki 10 yıllık kısa geçmişine rağmen Chery, 2007 yılında 381 bin satışla dünya devlerinin bulunduğu Çin pazarında 4. sırada yer aldı. Avrupa’nın seçkin dizayn firmalarınca tasarlanan modellerin tüm kalite ve güvenlik testleri, İngiliz VCA firmasınca İngiltere’de yapılıyor. Ar-Ge sürecindeki modeller ise ISO-TS 16949:2000 standartlarına uygun olarak tasarlanıyor.

  Kriz teğet geçmedi

  Chery Başkan Yardımcısı Zhou Biren, Türkiye’nin stratejik bir konum sahip olduğunu bildiğini kaydederek, şunları söyledi: "Son üç aylıktaki satışlarımız krize rağmen çok kötü etkilenmedi, 100 binden fazla araba sattık. Ancak krizin Çin’i teğet geçtiğini söyleyemeyiz. Türkiye’de yatırım yapmamız için belli satış sayısına ulaşmak gerekiyor. Fizibilite çalışması bittikten sonra bunun ekonomik ve doğru bir yatırım olduğunu daha net söyleyeceğiz. Yatırım büyük ihtimalle Sakarya’da olacak. Fizibilite çalışması bitmeden, yatırım konusunda net rakam söylemek doğru değil. Bu hangi ürünü üreteceğimize ve nasıl yapacağımıza bağlı. Bu işi hızlandıracak kişiler, Türk müşteriler. Ne kadar çok Chery otomobil alırlarsa, daha hızlı ve ekonomik olarak Türkiye’ye yatırımımızı gerçekleştirebiliriz."

  Temmuzda netleşir

  Türkiye’nin yer ve konum olarak stratejik bir noktada olduğunu bildiğini söyleyen Biren, "Bu sebeple fizibilite çalışmalarının en iyi şekilde analiz edilip doğru yerde ve doğru zamanda yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Fizibilite çalışmasının iki ay daha süreceğini düşünüyoruz. Temmuz ayında yatırım konusunda kararımızı vermiş olacağız" dedi.
  28.04.2009, Salı
   


Sayfayı Paylaş