Charles Dickens Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 28 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Charles John Huffam Dickens ( 7 Şubat 1812 – 9 Haziran 1870)

  İngiliz yazar ve toplumsal eleştirmen. En unutulmaz kurgusal karakterlerden bazılarını yaratmasının yanında Victoria devrinin en iyi romancısı olarak kabul edilir. Yaşadığı sürede eserleri benzeri görülmemiş bir üne sahip oldu ve yirminci yüzyılda edebi dehası eleştirmenler ve ilgili kişiler tarafından kabul gördü. Romanları ve kısa öyküleri dünya çapında tanınmaya devam ediyor.

  Charles Dickens 7 Şubat 1812 tarihinde İngiltere’nin Landport limanında memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Çok küçük yaşlarda çalışmak zorunda kaldı. 11 yaşında bir boya fabrikasında çalışmaya başlayan Dickens, daha sonra bir avukatın yanında iş hayatına devam etti. Boş zamanlarında stenografi öğrenen Dickens; 23 yaşında iken Morning Chronicle gazetesinde, stenograf olarak çalışmaya başladı.

  ” Boz” takma adıyla, notlar yayımlamaya başladı. Dickens ” Bay Pikvik’in Serüvenleri” isimli kitabıyla üne kavuştu. Çoğumuz onu Oliver Twist kitabıyla tanırız. Catherine Hogart ile evlenen Charles dickens bol bol seyahat etme olanağı buldu. Daily News gazetesini ve Household Word dergisini yayımladı. 1858 yılında karısından ayrıldı. Seyahatlerine devam etti. Konferanslar verdi. Kendisini çok yorgun hissettiği için, Gadshill’deki evine çekildi. Şöhretinin zirvesindeyken 1870 yılında öldü.

  Kısaca edebi kişiliği hakkında

  Charles Dickens İngiliz edebiyatının gerçekçi yazarlarındandır. İnsan karakterlerini çizmede çok başarılıdır. Çocukluğundan beri yakından görüp tanıdığı yoksul kimselerin yaşamını anlatırken eşine az rastlanan bir duygulandırma gücüne ulaşır.

  Charles Dickens'ın Dünyaca Ünlü Kitapları

  - Bay Pikvik'in Maceraları (1837)
  - Oliver Twist (1839)
  - Nicholas Nickelby (1839)
  - Antikacı Dükkanı (1841)
  - Bir Noel Şarkısı (1843)
  - Martin Chuzzlewit (1844)
  - David Copperfield (1850)
  - Kasvetli Ev (1853)
  - Zor Yıllar (1854)
  - İki Şehrin Hikayesi (1859)
  - Büyük Umutlar (1861)
  - Müşterek Dostumuz (1865)
  - Edwin Drood'un Gizemi (1870)
   


Sayfayı Paylaş