Cevher Hazırlama Mühendisliği Nedir

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Cevher hazırlama mühendisliği nedir ve Ne iş yapar
  Cevher Hazırlama Mühendisliği, cevher hazırlama mühendisliği maaşları, Cevher Hazırlama Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, maden mühendisliği cevher, cevher hazırlama kısaca, cevher zenginleştirme

  Cevher hazırlama mühendisliği bölümü ÖSYS yerlertirmelerinde MF 4 puan türüne göre öğrenci almaktadır.

  Cevher Hazırlama, çalışma disiplini ve dayandığı bilimsel konular bakımından, Maden Mühendisliği ile Metalurji ve diğer teknolojiler arasında özgün bir yer işgal etmektedir.

  Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen doğal kaynakların metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır.

  Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren bir sanayi dalıdır. Sözkonusu işlemlerle ilgili, bir tesisin tasarımı ve çalıştırılması gibi teknolojik işlemler Cevher Hazırlama Mühendisliğinde önem kazanmaktadır.

  Tarihçe
  Zonguldak’taki kesintili uygulamalar bir yana bırakılırsa, yurdumuzda düzenli madencilik eğitimi ilk kez 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı Maden Fakültesi’nin kuruluşu ile başlamıştır. Bu eğitimin başlatılmasında, çoğunluğu Almanya’da eğitim görmüş Türk ve Alman öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri yönlendirici olarak görev almışlardır. Böylece, Aachen, Clausthal, Freiberg gibi ünlü madencilik okullarındaki uygulamalara benzer olarak Cevher Hazırlama ve Metalurji, Maden Mühendisliği programı içinde yer almıştır. 1964 yılında, Metalurji’nin ayrı bir bölüm haline gelmesiyle Cevher Hazırlama, İ.T.Ü. Maden Fakültesi’nde olduğu gibi, çeşitli üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinde kurulan Maden bölümlerinin bünyelerinde Kürsü veya Anabilim Dalı şeklinde yer almıştır.

  Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesi sonucu, endüstrinin hammadde gereksinimi de hızla artmakta ve çeşitlenmektedir. Yüksek öğrenim kurumlarında konuyla ilgili geleceğin, hatta günümüzün gereksinimini karşılamak amacı ile İ.T.Ü. Maden Fakültesi bünyesinde, yurt dışındaki “Minerals Engineering” bölümleri eşdeğerinde bir “Cevher Hazırlama Mühendisliği” bölümünün açılması kararlaştırılmıştır. Yükseköğretim Kurulu'nca 19.03.2007 tarihinde uygun bulunarak, "Cevher Hazırlama Mühendisliği" bölümü açılmıştır. İlk öğrencilerini 2007-2008 eğitim-öğretim yılında alarak İ.T.Ü. Maden Fakültesi bünyesinde faaliyete geçmiştir. Cevher Hazırlama Mühendisligi Bölümü, Bölüm Başkanlığı görevinde bulunanlar ve görev dönemleri aşağıda verilmistir:

  Prof.Dr. Güven ÖNAL (2007)
  Prof Dr. Ali GÜNEY (2007-2008)
  Prof.Dr. Fatma ARSLAN (2008-...)

  CEVHER HAZIRLAMA MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİNİN HEDEFLERİ

  Cevher Hazırlama mühendisliği ve cevher hazırlama konuları ile ilişkili alanlarda, mühendislik tasarımlarını analiz etmek ve yapmak konusunda bilimi ve mühendislik bilgilerini başarılı bir şekilde kullanmak,

  Sosyal bilimler, mühendislik bilimleri ve temel bilimlerden oluşan bir program ile, eğitimde takım çalışması becerisini kazandırarak disiplinler arası eğitimi benimsemek,

  Cevher Hazırlama mühendisliği ve cevher hazırlama konuları ile ilişkili alanlarda, Türkçe ve İngilizce olarak mesleki bilgi ve birikimlerini yazılı ve sözlü olarak sunma ve iletme becerisini geliştirmek,

  Problemlerin çözümünde takım çalışması uygulama ve bireysel karar verme kabiliyeti kazandırmak,

  Hayat boyu öğrenmeye açık, yaratıcı, analitik düşünme becerisi kazandırmak,

  İnsan sağlığı, insan hakları ve çevre koruma konularında, mesleki sorumluluk kazandırmak.

  İş olanakları

  Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen katı doğal kaynakların metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren konularda endüstrinin gereksinim duyduğu bir uzmanlık dalıdır. Bunların yanında, kömür harmanlama ve biriketleme tesisleri, kırma taş ve öğütme tesisleri cevher hazırlama mühendislerinin çalışabileceği bazı ek alanlardır.

  ÇALIŞMA ALANLARI

  - Metalurjik Zenginleştirme (Cr, Cu, Pb, Zn vb.)
  - Altın, Platin ve Değerli Metaller Üretimine Yönelik Zenginleştirme
  - Demir-çelik
  - Cam, Seramik, Çimento Endüstrisi
  - Gübre, Yem Sanayi
  - Deterjan, Boya Sanayi
  - İnşaat agrega malzemeleri
  - Dolgu ve Sert Plastik Endüstrisi
  - Termik Enerji Santralları Kırma ve Öğütme Sistemleri
  - Temiz Katı Yakıt Üretimi (Kömür Hazırlama Tesisleri)
  - Nükleer Hammadde Üretimi (U, Th)
  - Artık Değerlendirme
  - Toprak Islah Çalışmaları

  Kaynak: cevher.itu.edu.tr
   


Sayfayı Paylaş