Cephe Yağışları Nasıl Oluşur Kısaca

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 31 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Cephe Yağışları Nasıl Oluşur Özet

  Cephe yağışları, sıcak ve soğuk hava kütlelerinin karşılaşma alanlarında meydana gelen yağışlardır.

  Dünyada en çok, Orta kuşakta ve 60° enlemleri civarında görülür. Türkiyede, özellikle kış mevsiminde görülen yağışların çoğu cephesel kökenlidir.

  Sıcak ve soğuk hava kütlelerinin karşılaşma alanlarında meydana gelen yağışlardır. Karşılaşma alanlarında sıcak hava soğuk havanın üzerinde yükselir. Sıcak hava hem yükselerek hemde soğuk havaya sürtünerek sıcaklık kaybeder. Bu oluşumun gerçekleştiği yerlerde cephe yağışları oluşur.

  Alçak basınç sistemine bağlı olan cephelerin oluşturdukları yağışlardır. Özellikle kuzeybatı ve kuzeyden gelen soğuk hava ile güneyden gelen sıcak hava karşılaşarak birbirlerine çarpmaları sonucunda yoğunluğu az olan sıcak hava kütlesi soğuk hava kütlesinin üzerinde yükselmeye başlar. Yükselen kütlede soğuma ve yoğunlaşmanın artmasına paralel olarak bir süre sonra yağışlar oluşur. Bu yağışlar, öteki yağış türlerine göre ülkemizde hem yaygın görülen hem de daha geniş alanlarda etkili olan yağışlardır. Örneğin; bu tür cepheler, Balkanlardan gelip Marmara ve Karadeniz bölgelerini etkisi altına alarak bol yağış bırakır. Akdeniz üzerinde oluşan cepheler, ilk önce Ege ve Akdeniz bölgelerini daha sonra İç Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizi etkileyerek yağışlara neden olurlar.
   


Sayfayı Paylaş