Cep Telefonu Uzayda Çekecek mi?

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 31 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG]
  Uzaya bir cep telefonu gönderirsek neler olur?
  Surrey Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre Surrey Uydu Teknolojileri Ltd. uzaya bir Android telefon göndermeyi planlıyor. Gönderilecek telefonun nasıl bir akıllı telefon olacağı bilinmezken, bu projenin bir sene sonra STRaND-1 kod adıyla gerçekleştirilmesi bekleniyor. Telefonun bir ev telefonu olmayacağı da kesin bilinen veriler arasında.

  Araştırmacıların bu proje ile akıllı telefonlardaki ucuz ve küçük parçaların uzaydaki aşırı koşullara (sıcaklık, yer çekimi, atmosfer vb.) dayanıp dayanamayacağını bulmak istedikleri öğrenildi.

  Baş araştırmacı Dr. Chris Bridges'in konu hakkındaki açıklaması ise şöyle: Akıllı telefonlar, sensör, kamera, GPS sistemi ve Wi-Fi radyoları gibi birçok parçaya sahip, bu tür parçalar da uzayda bulunan uydularda kullanıldı. Ayrıca akıllı telefonlarda değişik işletim sistemleri, açık kaynaklı yazılımlar da kullanılabiliyor. Eğer bir akıllı telefonun uzayda da çalışabildiği kanıtlanırsa, bu teknoloji açısından yeni bir çağ oluşturacaktır. Uydular için uygulamalar üretme başta olmak üzere daha birçok teknoloji ile karşı karşıya kalacağız.
   


Sayfayı Paylaş