Cenneti hak eden mutlu kadın kimdir ?

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve BuLuT5 tarafından 11 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

 1. BuLuT5 Well-Known Member


  Cennetli kadın , güzel huylu olan kadındır. Bir taraftan Allah Azze ve Celle'nin emrlerini yerine getirir, diğer taraftan gebelik, doğum, emdirme meşakkatine katlanır, aynı zamanda da kocasından gördüğü nimetleri inkar etmez. Bununla cenneti kazanmış olduğu gibi, kocasının kazanmış olduğumalı Allah yolunda infak etmekten de ayrıca sevab alır. Nitekim hadis-i şerifte:

  " Kadına, ( bütçeyi sarsan yahud haram yere harcamak gibi ) bir bozgunluk olmaksızın kocasının evinden harcamış olduğundan bir sevab vardır. Kadına, infak yani harcama, kocasına da kazanmak sevabı vardır. Hazinedarın misali de böyledir. Bazıları diğer bazının ecr-u mükafatlarından bir şey eksiltmezler. " buyrulmaktadır.

  Demek kadın saliha olduktan sonra, kocasının malından kocasına, iyaline, misafirine verdiği yahud Allah yolunda tasadduk ettiği şeylerde kocasına ortaktır, yani sevabına ortaktır.

  Kadının cenneti, ameli, dört şeye bağlanmaktadır: Birincisi, beş vakit namaz; ikincisi farz oruç; üçüncüsü ırzını ve kocasının malını koruması; dördüncüsü de, Allah Azze ve Celle'nin emrine uygun şeylerde kocasına itaat etmesidir. Nitekim hadis-i şerifte :

  " Kadın beş vakit namazını kıldığı, farz orucunu tuttuğu, ırzını koruduğu ve kocasına boyun eğdiği zaman, ( kıyamet gününde) ona : "Hadi gir cennete, cennet kapılarından hangi kapıdan istersen." denilir." buyrulmuştur
   


Sayfayı Paylaş