Cem Sultan Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 17 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  [​IMG]

  Cem Sultan ya da Şehzade Cem (d. 22 Aralık 1459, Edirne - ö. 25 Şubat 1495, Napoli), Fatih Sultan Mehmed'in Çiçek Hatun'dan olma en küçük oğlu ve II. Bayezid'in küçük kardeşi. Ağabeyi II. Bayezid ile girdiği taht mücadelesiyle bilinir.

  1459 yılının 23 Aralık günü Edirne Sarayı'nda doğup,25 Şubat 1495 de Napoli'de ölen Cem Sultan, Osmanlı İmparatorluğunun en bahtsız şehzadelerinden biriydi. Fatih Sultan Mehmet'in üç oğlunun en küçüğü olan Cem'in annesi Çiçek Hatun' dur. Cem Sultan'ın gerçekten büyük bir özenle sürdürülen eğitimi, henüz 5 yaşındayken başlamıştı. On yaşında Kastamonu Sancakbeyi (Valisi),15 yaşında Karaman ve Konya Valisi oldu. Karaman Tahtı denilen Konya Valiliğine atandığında, çevresindeki Türk, Rum ve İtalyan bilgelerinden öğretmen olarak yararlanmağa devam ediyordu.

  Sonradan Roma'da yerleşen, daha doğrusu Papa'nın muhafazasına terk edilen Cem,büyük bir ihtimalle II. Bayezit'in verdiği paranın hırsına kapılan Papa Borjiya tarafından zehirlendi. Bir söylentiye göre, Papa, onu Roma'ya giren Fransa Kralı VIII. Charles'a (Şarl) bırakmamak için zehirlemişti. Cem, Fransa Kralı'nın konuğu olarak, onun ordusuyla beraber Napoli'ye girdi. Napoli'de Kral artık serbest olduğunu müjdelediğinde çok geçti. Zehir etkisini gösterdi ve Cem Napoli' de öldü.

  Cem'in cenazesi de bir pazarlık konusu oldu. 1499 yılında Bursa'ya getirilip, ağabeyi Şehzade Mustafa'nın türbesine gömüldü.
   


Sayfayı Paylaş