Çeltiğin Ülke Ekonomisine Katkısı

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 12 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Çeltiğin Ülke Ekonomisindeki Yeri

  Pirincin bitkisi olan çeltik, hem Türkiye hem de dünya için önemli bir kültür bitkisidir. Bitkiden elde edilen pirinç ise hızla artan ülke nüfusunun beslenmesinde (ekmek yapımı dışında) giderek buğdayın yerini almaktadır. Pilavlık olarak ve un şeklindeki kullanımı hızla artmaktadır. Tahıl grubundan olan çeltik, yetişme ortamı olarak diğerlerinden farklıdır. Mısır gibi sıcak ve nemli iklim bitkisidir. Kök sistemi bol ve temiz su istediği için tarımı su içinde yapılır. Yazları kurak geçen ama sulama imkanları bulunan yerlerde de kültürü yapılabilir. Bu nedenle ülkemizdeki ekim alanları, taban suyunun yüzeye yakın olduğu ovalar ile vadi tabanı düzlükleridir. Çukurova’nın aşağı kesimleri, Amik ovası, Meriç deltası, Çarşamba ve Bafra delta ovalarıyla geniş vadi tabanı düzlükleri, çeltik tarımı için elverişli yerlerdir.

  Pirinç kabuğu:
  Pirinç tanesini içine alan dış kaplama veya kabuk tabakası. Kabuk yenilmez, fakat enerji santralleri ve pirinç çeltik fabrikalarında yakıt kaynağı olarak yakılabilir, aşındırıcı ve başka ürünlerde koruyucu tabaka olarak kullanılır.

  Kırık taneler: Bir tam tanenin dörtte üçünden küçük olan pirinç taneleri. Pirinç unu yapımında ve evcil hayvan mamalarında kullanılır.

  Pirinç unu: Öğütülmüş kabuksuz veya esmer pirinçtir. Alerjenik değildir ve bu da onu, glütene ve buğday unu ürünlerine karşı alerjisi bulunanlar için bir buğday alternatifi olarak çok değerli hale getirir.turkeyarena Pirinç hamuru, cips ve başka aperatif yiyecekler ve kahvaltı amaçlı tahıl ürünleri üretilmek üzere tabaka haline getirilebilir.
   


Sayfayı Paylaş