Celal Esat Arseven Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 9 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Celal Esat Arseven (d. 1876, İstanbul - ö. 13 Kasım 1971, İstanbul) Türk ressam, yazar ve Milletvekili.

  Resimden edebiyata, tiyatrodan sinemaya, mimari ve şehircilikten sanat tarihçiliğine geniş bir alanda ürünler vermiş bir aydındır. Sanat ve mimarlık tarihi, şehircilik gibi disiplinlerle Türkiye’yi tanıştıran ilk kişidir. Sanat tarihi alanındaki çeşitli yayınlarında kendine özgü bir “Türk Sanatı” olduğunu ileri sürmüş ve Türk sanatı kavramının kabul edilmesine öncülük etmiştir. 5 Ciltlik Sanat Ansiklopedisi, en tanınan eseridir. TBMM 7. dönemde İstanbul, TBMM 8. dönemde Giresun milletvekili olarak görev yapmış bir siyasetçidir.

  1876 doğumlu olan Celal Esad Arseven ressam, yazar ve Milletvekilidir. Sultan Abdülaziz dönemi sadrazamlarından Ahmet Es'at Paşa'nın oğlu olan Arseven; Resimden edebiyata, tiyatrodan sinemaya, mimari ve şehircilikten sanat tarihçiliğine geniş bir alanda ürünler vermiştir.

  I. Dünya Savaşı sırasında Kadıköy Belediye Şube Müdürlüğü, sonra resim sanatçıları için Avrupa'da sergi tertipleme görevlerinde bulundu.

  Güzel Sanatlar Akademisi’nde de okurken II. Abdülhamid'in özel emri ile Harp Okulunun asiller sınıfına alındı. 1894 yılında piyade subayı olarak mezun oldu. 1908 yılında arkadaşı Selah Cimcoz ile "Kalem" adlı mizah dergisini çıkardı. Öğrenim yıllarında Hoca Ali Rıza Beyden ve Zonaro'dan sulu boya dersleri aldı. 1908'de Türk ressamlarının eserlerini teşhir etmek ve mabeyn orkestrası ile konserler vermek üzere Harbiye Nezareti tarafından Avrupa'ya gönderildi. Dönüşünde kolağası iken (Kd. yüzbaşı) istifa etti ve kendinı tamamiyle sanata verdi

  Pul, tiyatro, müzik ve gezi meraklısı olan sanatçı 13 Kasım 1971 tarihinde 93 yaşında iken İstanbul'da vefat etti. Mezarı Erenköy'de Sahrayı Cedid mezarlığındadır.

  Eserlerinden bazıları:


  - Türk Sanatı Tarihi 4 cilt,
  - Sanat Ansiklopedisi 5 cilt,
  - Mimari Tarihi,
  - Kamusu Sanat,
  - Türk Sanatı,
  - Şehircilik,
  - Eski İstanbul Abidat ve Mebanisi,
  - Selimi Salis (Salah Cimcoz ile yazdı-tiyatro),
  - Saatçı (operet),
  - Şaban (Viyana’da temsil edilen ilk Türk operası)
  - Sanat ve Siyaset Hatıralarım
   


Sayfayı Paylaş