Celal Adan Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 8 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Celal Adan, (d. 10 Eylül 1951, Ağrı), Türk siyasetçi.

  İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'ni bitirmiştir. XXI. dönem DYP ve XXIV.ve XXV. dönem MHP İstanbul Milletvekilidir. Türkiye-İtalya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. Orman Yüksek Mühendisi, İMPA A.Ş. ve İNMAŞ Limited Şirketi sahibi ve yöneticisi olan Celal Adan, evli ve 2 çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

  Tansu Çiller'in DYP Genel Başkanı seçilmesinden sonra Doğru Yol Partisi İstanbul İl Başkanlığı'na getirildi. Adı Flash TV'nin kurşunlanması ve Budapeşte'de Mesut Yılmaz'ın yumruklanması olayına karıştı.

  Öğrencilik yıllarında ülkücü kesimde yer alan Adan, MHP davasında İstanbul bölgesi sanıkları arasında yer aldı. MHP'nın eğitimciler olarak bilinen kadrosundan olduğu ileri sürüldü. Yılma Durak tarafından, Musa Serdar Çelebi'nin Almanya'ya gönderilmesi, Abdullah Kılıç'ın askere gitmesi üzerine 1979'da İstanbul'a gönderildi.

  Yılma Durak başkanlığında Orhan Çakıroğlu, Mustafa Verkaya ve Recep Öztürk'le birlikte oluşturdukları komiteyle İstanbul'da ülkücü militanların eğitilmesi, eylemlere yönlendirilmesi ve korunması işlerini yürüttüğü ileri sürüldü.

  DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesi olayında Türkler'in adresini Bahçelievler katliamı sanığı Ünal Osmanağaoğlu'na verdiği iddia edildi. MHP davasının zaman aşımından düşmesiyle beraat etti.

  Haluk Kırcı ifadesinde Abdullah Çatlı'yı, Bahçelievler katliamından kaçarak İstanbul'da saklandığı dönemde Celal Adan vasıtasıyla bulduğunu söyledi.

  Adan, 22 Temmuz 2007 seçimleri öncesinde Mehmet Ağar liderliğindeki DYP'de görev aldı. DYP'nin adını DP olarak değiştirmesinden sonra da bu partide siyasete devam etti. Ancak seçimlerde DP barajı aşamayınca Adan da Meclis'e giremedi.
   


Sayfayı Paylaş