Çekiç Örs Üzengi Kemikleri Nerede Bulunur

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 26 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Çekiç Örs Üzengi Kemikleri Nerede Bulunur Kısaca

  Kulak işitme organımızdır. Dışarıdan gelen ses dalgalarını farklı titreşimlere çevirerek beyne iletir ve işitme gerçekleşir.

  Kulak dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç bölümden oluşur.

  Orta kulakta çekiç, örs, üzengi kemikleri, östaki borusu ve oval pencere bulunur. Üzengi kemiği vücudumuzun en küçük kemiğidir. Çekiç kemiği kulak zarına, üzengi kemiği ise iç kulaktaki oval pencereye temas eder. Bu özellikleri ile kulak kemikleri, kulak zarını iç kulağa bağlayan bir köprü oluşturur. Östaki borusu orta kulaktan yutağa açılır. Böylece orta kulak ile vücudun dışı arasındaki basınç farkını dengeleyerek kulak zarının yırtılmasını engellemiş olur.

  Orta kulaktaki en önemli bölümü olan Çekiç, Örs ve Üzengi kemikçiklerinin bulunduğu zara gelen titreşimleri aşağı yukarı 12-20 kat arası artırarak iç kulaktakı Perilenf sıvısına iletir.

  Dışarıdaki ses kulak kepçesi tarafından alınır, alınan bu ses kulak zarına iletilir, kulak zarından sonra, Orta kulaktaki örs, çekiç ve üzengi kemikleri aracılığı ile iç kulaktakı salyangoza iletilir, salyangoz bu sesi anlaşılır hale getirerek beyne iletir ve bu şekilde duyma olayı gerçekleşmiş olur.
   


Sayfayı Paylaş