Çek Kırdırma İşlemi Nasıl Yapılır Yada Yapılabilir Mi?

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 23 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Çek kırdırma ne demektir nasıl yapılır
  çek kırdırma işlemi nasıl yapılır yada yapılabilir mi? çek kırdırma hakkında tüm merak edilenler, Çek Kırdırma İşlemi Nasıl Yapılır Yada Yapılabilir Mi?

  İş hayatında çok sık duyduğumuz çek kırdırma terimi, acil nakit para ihtiyacı olan insanların, ellerinde bulunan çekin kesildiği tarihi beklemeden çeklerini erken tahsel ettirmesine denilir.

  Çekin erken tahsil edilmesi durumuna faktoring firmaları yasal olarak aracı olurlar. Bu işlemi yapan faktoring firmaları, işlem başına yüzde 4-5 oranında komisyon alır.

  Çekte vade gibi bir durum olmadığı için, bankaya yapılacak ibrazdan sonra karşılığı varsa tahsil edilir. Uygulamada, çekin kesilmiş olduğu tarih tacirler tarafından vade olarak görülür.

  Çekte belirtilmekte olan tarihi beklemeyi istemeyen kişiler, yasal bir şekilde faaliyet gösteren fakronig firmalarına başvurur ve komisyon ödeyerek erken tahsilat yapabilirler. Faktoring firmalarıyla beraber çek kırdırma işi bazı kişiler tarafından yasadışı olarak da yapılıyor.

  Elinizde bulunan çeki kırdırırken dolandırıcıların mağduru olmamak için bununla alakalı rastlanılan ilanlara dikkat etmeyin ve faktoring firmalarına başvurarak çek kırdırma işleminizi yaptırın.

  Çek Nedir, Çek Tahsilatı Nasıl Yapılır
  Bilinenin aksine çek de belirli bir ödeme tarih ve vade yoktur. Yani halk arasında bilinen tabirle “sana 6. ayın 20′sine çek yazdım” kavramı sadece ticari örf ve ahlakla ilgilidir..
  Kanunlarımıza göre; Çek görüldüğü anda yani ibraz edildiği anda ödemesi yapılmalıdır… İlgili kanun Maddesi Türk Ticaret Kanunu;
  II – VADE:
  Madde 707 – Çek, görüldüğünde ödenir. Buna aykırı her hangi bir kayıt yazılmamış hükmündedir.
  Keşide günü olarak gösterilen günden önce ödenmek için ibraz olunan bir çek ibraz günü ödenir.
  Çeki tahsil etmek için ilgili bankaya gidip çeki ibraz etmek gerekmektedir.

  Senet Nedir, Senet Tahsilatı Nasıl Yapılır
  Halk arasında bilinen tabirle “senet kırdırmak” ekonomideki adı ise bankaya senet iskonto ettirmek işlemidir…
  Örneğin senedin değerinin 100.000 TL olduğunu ve daha vadesine 7 Ay kalmış olduğunu farzedelim. Satın almak istediğiniz bir evin ya da arabanın acilen satışta olduğunu öğrendiniz diyelim ki. Ve satın almak için de çok az zamanınız kalmış olsun, acil paraya ihtiyacınız var diyelim ki.. Bankaya başvurup ve 100.000 TL değerinde ve 7 Ay vadeli senediniz olduğunu ve bunu kırdırmak istediğinizi belirtiyorsunuz… Banka görevlisi size senet kırma oranını söylüyor örneğin “ senet kırma oranımız %20” diyor…

  Satın almak istediğiniz evi ya da arabayı bir an önce almak için 100.000 TL’nin 80.000 TL’sini alıp, 20.000 TL’sini bankaya bırakıyoruz..

  Senet kırma işini legal ve illegal olarak yapanlar da bulunmaktadır. Faktoring Şirketleri, İkrazatçılar ve halk arasındaki tabirle tefeciler ya da bankerler de senet kırmaktadır. Faktoring Şirketleri, İkrazatçılar yasaldır. Ancak tefecilik ya da bankerlik yasal değildir. Çek senet tahsilatı işleri için “Çek-Senet mafyası” diye tabir edilen bir mafya da doğmuştur…

  Not: Çekin üzerinde yazan sözde vadeden önce çeki bankaya ibraz ederek tahsil etmeye çalışmanızı tavsiye etmeyiz. Eğer çeki veren kişiyle aranızda uzun vadeli ticari bir münasebet varsa, bozulmasına yol açabilirsiniz. Etik bir hareket olmasa da kanunen buna hakkınız var.
  Alıntı
   


Sayfayı Paylaş