Cdsiz Format CD'siz Nasıl Atılır

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve CAN tarafından 6 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Cd'siz Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Çökmüş işletim sistemlerimizi yeniden yüklemenin diğer adıdır format atmak. Tabii ki format atmak için işletim sistemimizin arıza oluşturmuş olmasına gerek yoktur. Bazen virüs dediğimiz kötü amaçlı yazılımlardan kurtarmak veya temizlemek amaçlı da olabilir bu işlem. Format atma işlemini nasıl gerçekleştireceğimizden bahsetmeden önce ilk ve en önemli uyarı olarak söylemek isterim ki, formatı sürekli uygulamanız durumunda harddisk dediğimiz bilgisayarımızın depolama birimine zarar verebileceğinizi unutmayın. Ayrıca format atmak işleminde bilgisayarınızdaki (işletim sisteminin yüklü olduğu bölüm genelde c: diskindeki) tüm verilerinizin silineceğinden dolayı önemli bilgilerinizi yedeklemeyi de unutmayın.

Bilgisayarınıza format atmanın birkaç yolu var ama bu makalede size en faydalı olacağını düşündüğüm yöntemi yani bir Windows CD si olmadan bu işlemi yapmayı anlatacağım. Windows 8 ‘in kendisine ait böyle bir özelliği var ve bu en yeni versiyonda bu eylemi nasıl gerçekleştireceğimize bakalım..

Fare imlecinizi sağ üst köşeye sürükledikten sonra yandan açılan penceredeki ‘’ayarlar’’ butonuna tıklıyoruz. Bilgisayarınızın küçük ayarlarını yapabileceğiniz (Bilgisayarı kapat, Ekran parlaklık ayarı vs.) pencere açılacaktır. Pencerenin alt kısmında bulunan ‘’bilgisayar ayarlarını değiştir’’ butonuna tıklıyoruz, yine açılan pencerenin solunda bulunan ‘’genel’’ ve aynı pencerenin sağına açılan sekmeden ‘’Her şeyi kaldırın ve Windows ‘u yeniden yükleyin’’ kısmındaki ‘’başlayın’’ butonuna tıklıyoruz. Çıkan uyarıyı onayladıktan sonra başka bir uyarı tüm verilerinizin silineceği yönünde geliyor. Bundan sonrası için sistem sizi çok açık bir dille yönlendiriyor.

Notebook kullanıcıları için; Eğer notebook kullanıyorsanız; yeni notebook larda recovery diye bir bölümde laptopunuzun fabrika ayarları yani ilk windows yükleme ayarları kayıtlı olduğu için direk olarak recovery başlatıp format atabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş