Casus Yazılımları ve İstenmeyebilecek Yazılımları Tarama

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Windows Defender ile bilgisayarınızda hızlı tarama veya tam tarama yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda belirli bir alana casus yazılım bulaştığından kuşkulanıyorsanız yalnızca denetlemek istediğiniz sürücüleri ve klasörleri seçerek taramayı özelleştirebilirsiniz.

  Hızlı taramada, casus yazılımın en çok etkileyebileceği konum olan bilgisayarınızın sabit diski denetlenir. Tam taramada, sabit diskinizdeki tüm dosyalar ve geçerli olarak çalışan tüm programlar denetlenir ancak bu, tarama tamamlanıncaya kadar bilgisayarınızın yavaş çalışmasına neden olabilir. Günlük hızlı tarama zamanlamanızı öneririz. Bilgisayarınıza casus yazılım bulaştığından kuşkulandığınızda tam taramayı çalıştırın. Taramaları düzenli aralıklarla gerçekleşecek şekilde zamanlama hakkında bilgi edinmek için bkz. Windows Defender'ın bilgisayarınızı taramasını zamanlama.

  Casus yazılımın bulaşma olasılığı olan bilgisayarınızın alanlarını taramak için (Hızlı tarama)
  1. Windows Defender'ı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] tıklatın. Arama kutusuna Defender yazın ve sonuç listesinde WindowsDefender'ı tıklatın.
  2. Tara'yı tıklatın.
  Bilgisayarınızın tüm alanlarını taramak için (Tam tarama)
  1. Windows Defender'ı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] tıklatın. Arama kutusuna Defender yazın ve sonuç listesinde WindowsDefender'ı tıklatın.
  2. Tara düğmesinin yanındaki oku tıklatın ve ardından Tam tarama'yı tıklatın.
  Yalnızca bilgisayarınızın belirli alanlarını taramak için (Özel tarama)

  Windows Defender'ın taraması için, bilgisayarınızda belirli konumları seçebilirsiniz. Ancak, Defender casus yazılım veya istenmeyebilecek yazılım algılarsa, algılanan öğelerin gerektiğinde bilgisayarın diğer bölümlerinden kaldırılabilmesi için hızlı taramayı çalıştırır.

  1. Windows Defender'ı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] tıklatın. Arama kutusuna Defender yazın ve sonuç listesinde WindowsDefender'ı tıklatın.
  2. Tara düğmesinin yanındaki oku tıklatın ve ardından Özel tarama'yı tıklatın.
  3. Seçili sürücü ve klasörleri tara'yı ve ardından Seç'i tıklatın.
  4. Taramak istediğiniz sürücüleri ve klasörleri seçip, ardından Tamam'ı tıklatın.
  5. Taramayı çalıştırmak için Şimdi tara'yı tıklatın.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Bilgisayarınızı tararken, beş ek seçenek arasından seçim yapabilirsiniz:
  • Arşiv dosyalarını tara. Bu alanların taranması taramayı bitirme süresini artırabilir, ancak casus yazılım ve diğer olası istenmeyen yazılımlar kendilerini yükleyip bu yerlerde gizlenmeye çalışabilir.
  • E‑postayı tara. E-postaların ve e‑postalara eklenen dosyaların içeriklerini taramak için bu seçeneği kullanın.
  • Çıkarılabilir sürücüleri tara. USB flash sürücü gibi çıkarılabilir sürücülerin içeriklerini taramak için bu seçeneği kullanın.
  • Buluşsal yöntemler kullan. Windows Defender bilinen tehditleri tanımlamak için tanım dosyaları kullanır, ancak henüz tanım dosyasında listelenmemiş yazılımların olası zararlı veya istenmeyen davranışlarını da algılayarak sizi uyarabilir.
  • Geri yükleme noktası oluştur. Windows Defender'ı algılanan öğeleri otomatik olarak kaldıracak şekilde ayarlayabildiğiniz için, bu seçeneği belirlerseniz, aslında kaldırmayı düşünmediğiniz yazılımları kullanmak isterseniz sistem ayarlarını geri yükleyebilirsiniz.
  1. Windows Defender'ı açmak için Başlat düğmesini tıklatın. Arama kutusuna Defender yazın ve sonuç listesinde WindowsDefender'ı tıklatın.
  2. Araçlar'ı ve ardından Seçenekler'i tıklatın.
  3. Gelişmiş'i tıklatın, kullanmak istediğiniz her seçeneğin yanındaki onay kutusunu seçin ve Kaydet'i tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
   

Sayfayı Paylaş